Studenci, którzy w serwisach społecznościowych zamieszczają wpisy o imprezach i upijaniu się, są bardziej narażeni na niebezpieczeństwo uzależnienia od alkoholu niż ci, którzy tego nie robią.

 

Zależność taką udowodnili badacze z Uniwersytetu Wisconsin-Madison oraz Uniwersytetu Waszyngtońskiego w Seattle. Naukowcy przeanalizowali facebookowe profile ponad 300 studentów. Podzielili je na trzy kategorie. Pierwsza obejmowała profile bez żadnych odniesień do alkoholu. Drugą stanowiły te, w których temat spożywania trunków pojawiał się sporadycznie, a w trzeciej znalazły się profile zdominowane przez alkohol i libacje.

Właściciele kont zostali ponadto poproszeni o wypełnienie internetowej wersji testu, służącego do rozpoznawania zaburzeń związanych ze spożywaniem alkoholu. Ankieta ta jest na co dzień wykorzystywana przez lekarzy i specjalistów terapii uzależnień do określania stopnia uzależnienia od alkoholu.

Odkryliśmy, że niepełnoletni studenci, którzy często nawiązują do tematu upijania się, osiągali w testach wyniki wskazujące na istnienie problemu alkoholowego – twierdzi prowadząca badanie dr Megan Moreno, adiunkt na Uniwersytecie Medycznym w Wisconsin.

Według testu, o piciu problemowym można mówić wtedy, gdy wynik wskazuje 8 lub więcej punktów. Tymczasem średnia w trzeciej grupie wyniosła aż 9,5 punktu. Dla porównania, w pierwszej było to 4,7 punktu, a w drugiej 6,7.

To interesujące odkrycie wskazuje, że media społecznościowe mogą być przydatnym narzędziem w docieraniu do studentów zagrożonych problemem alkoholowym – uważa dr Kenneth R. Warren, dyrektor amerykańskiego National Institute on Alcohol Abuse and Alcoholism (NIAAA).

Jako że większość amerykańskich studentów nie korzysta z profilaktycznej opieki zdrowotnej oferowanej przez studenckie placówki medyczne, dr Moreno i jej współpracownicy podkreślają, że należałoby opracować specjalistyczny program badań, który pozwoliłby określić skalę problemu i umożliwiłby dotarcie do grup zagrożonych alkoholizmem.

Naukowcy zachęcają także do rozmów z młodzieżą na temat skutków nadmiernego spożywania alkoholu. Powinni to robić zwłaszcza rodzice i lekarze, którzy wiedzą, że ich dzieci lub pacjenci zamieszczają na profilach społecznościowych odniesienia do alkoholu.

Oprac. NewsNet
fot. iStock
Źródło: www.niaaa.nih.gov

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *