Jeśli należysz do licznego grona osób, których rodzice, dziadkowie lub inni krewni zmagali się z alkoholizmem, możesz się zastanawiać, jaki wpływ ta rodzinna historia może mieć na twoje życie. Czy ty też będziesz mieć problem z alkoholem? Czy bardziej od innych osób jesteś narażony na ryzyko alkoholizmu? Poniżej znajdziesz sposoby, które ułatwią ci ochronę przed negatywnym wpływem choroby alkoholowej w rodzinie.

 

Badania prowadzone wśród bliźniąt i dzieci alkoholików wykazały, że alkoholizm w pewnej mierze jest uwarunkowany genetycznie. U dzieci alkoholików ryzyko problemów związanych z alkoholem jest 4 razy większe niż u reszty populacji; podwyższone jest też ryzyko kłopotów emocjonalnych i problemów z zachowaniem. Alkoholizm nie zależy jednak tylko od genów. W istocie ponad połowa dzieci alkoholików nie ma kłopotów z piciem. Rzecz w tym, że dzieci dostają od rodziców nie tylko geny. Gdy dorastają, wpływa na nie również to, jak rodzice je traktują, jak się zachowują i jak odnoszą się do siebie nawzajem.

 

Co to jest alkoholizm?

 

  • Niepohamowanie – nagląca potrzeba lub impuls picia
  • Utrata kontroli – niemożność zaprzestania picia po jego rozpoczęciu
  • Uzależnienie fizyczne – symptomy odstawienne: kłopoty z żołądkiem, pocenie się, drżenie i lęk po zaprzestaniu picia
  • Tolerancja – potrzeba picia coraz większych ilości, żeby osiągnąć stan upojenia

Wśród zjawisk w rodzinie, które narażają dzieci na późniejsze problemy z alkoholem znajdują się m.in.: depresja lub inne problemy psychiczne rodzica uzależnionego, nadużywanie alkoholu lub innych substancji psychoaktywnych przez obojga rodziców oraz konflikty prowadzące do agresji i przemocy.

Nie zawsze jednak dziecko z rodziny z podobnymi problemami musi w przyszłości zostać alkoholikiem. Jeśli niepokoisz się, że rodzina mogłaby negatywnie wpłynąć na twoje dorosłe życie, stosuj się do poniższych wskazówek.

Unikaj picia przed osiągnięciem pełnoletności. Po pierwsze, jest to niezgodne z prawem. Po drugie, ryzyko alkoholizmu jest większe u osób, które zaczynają pić wcześnie.

W dorosłym życiu pij umiarkowanie – niezależnie od historii rodzinnej. Nie więcej niż standardowy drink dziennie, jeżeli jesteś kobietą, i nie więcej niż dwa drinki dziennie, jeśli jesteś mężczyzną. Niektórzy nie powinni pić wcale, np. kobiety w ciąży lub starające się o dziecko, zdrowiejący alkoholicy, kierowcy, osoby planujące działania wymagające koncentracji, ludzie zażywający niektóre lekarstwa lub mający określone choroby.

Dla osób z rodzin alkoholowych przestrzeganie normy umiarkowanego picia może być trudniejsze niż dla pozostałych. Jeśli raz przekroczą one granicę między piciem umiarkowanym a ryzykownym, bardziej narażają się na ryzyko problemów społecznych (prowadzenia samochodu pod wpływem alkoholu, przemocy, urazów) i medycznych (chorób wątroby, uszkodzenia mózgu, raka).

Porozmawiaj z profesjonalistą. Omów swoje zmartwienia z lekarzem, pielęgniarką albo psychoterapeutą. Mogą ci oni polecić grupy albo instytucje pomagające w unikaniu problemów z alkoholem. Jeżeli już zacząłeś pić, pomogą także ocenić twoje zwyczaje związane z alkoholem i ustalą, czy powinieneś coś zmienić w swoim życiu.

Oprac. JS
fot. iStock

Źródło: National Institute on Alcohol Abuse and Alcoholism

http://pubs.niaaa.nih.gov/publications/FamilyHistory/famhist.htm

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *