Z każdą kolejną dekadą o chorobie alkoholowej wiemy coraz więcej. Dzięki stale trwającym badaniom specjaliści zyskują nie tylko lepsze narzędzia diagnostyczne, ale mogą też korzystać z nowych leków oraz metod terapeutycznych.

 

Jeszcze trzydzieści lat temu niewiele było wiadomo o genetycznej podstawie uzależnienia od alkoholu lub zmianach w systemie nerwowym, które powoduje ta choroba. Jedynym lekiem dopuszczonym do terapii był disulfiram (podanie tej substancji – czasem podskórnie – sprawia, że spożycie nawet niewielkich ilości alkoholu powoduje bardzo nieprzyjemną reakcję organizmu, a obawa przed nią ma powstrzymać pacjenta od konsumpcji trunków). W terapii stosowano także różne podejścia behawioralne oraz kierowano do grup samopomocy Anonimowych Alkoholików (AA).

Obecnie badacze zidentyfikowali geny, które zwiększają ryzyko uzależnienia, oraz te, które chronią przed problemami alkoholowymi. Badania wykazały też, że istotną rolę w powstawaniu uzależnienia od alkoholu ogrywają neuroprzekaźniki, neuromodulatory, hormony oraz sieci wewnątrzkomórkowe. Dzięki tym odkryciom można było opracować kolejne leki. Oprócz disulfiramu do leczenia dopuszczono także naltrekson i akamprozat, które ograniczają nawroty do szkodliwego picia poprzez normalizację dysfunkcji mózgu spowodowaną uzależnieniem.

W ostatnich latach badacze opracowali również szereg narzędzi testowych, które pozwalają na szybkie i rzetelne określenie, czy sposób konsumpcji alkoholu przez pacjenta stwarza ryzyko pojawienia się w przyszłości negatywnych następstw. Współcześnie specjaliści mają też do wyboru szeroki wachlarz możliwości terapeutycznych, które mogą dostosowywać do indywidualnych potrzeb pacjentów. Efektywne w leczeniu alkoholizmu są terapie motywująca i behawioralno-poznawcza oraz programy 12 Kroków. Szansę na powrót do zdrowia zwiększa połączenie terapii ze stosowaniem nowoczesnych leków.

Najnowsze badania wskazują także, że niektórzy uzależnieni od alkoholu przejawiają większe predyspozycje do zaburzeń psychicznych oraz mają mniejsze szanse na zdrowienie. Dlatego naukowcy dążą do stworzenia najefektywniejszych metod farmakoterapii i leczenia osób uzależnionych, u których zdiagnozowano zaburzenia psychiczne.

Oprac. NewsNet
fot. iStock

Źródło: National Institute on Alcohol Abuse and Alcoholism / www.niaaa.nih.gov
http://report.nih.gov/NIHfactsheets/Pdfs/AlcoholDependence%28Alcoholism%29%28NIAAA%29.pdf

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *