Menu

Reakcje organizmu na alkohol

Reakcje organizmu na alkohol są reakcjami typowymi, czyli fizjologicznymi. Zależą one od indywidualnych predyspozycji organizmu, a poziom alkoholu we krwi zależy od fizycznego oraz psychicznego stanu zdrowia osoby pijącej, rodzaju alkoholu, szybkości picia itp. Należy jednak wiedzieć, że mogą wystąpić niespodziewane i nietypowe reakcje na spożycie nawet niewielkiej dawki alkoholu.

Wpływ alkoholu na układ nerwowy

Układ nerwowy jest wyjątkowo wrażliwy na działanie alkoholu etylowego, a szczególnie jego metabolitów. To właśnie w układzie nerwowym najwcześniej i najwyraźniej ujawniają się skutki neurotoksycznego działania etanolu. Na powstawanie patologicznych zmian w tym układzie wpływają dodatkowo spowodowane przez alkohol niedobory witaminowe (głównie witamin z grupy B - tiaminy, biotyny, kwasu pantotenowego i pirydoksyny).

Dlaczego pijemy?

Dotychczas nie znaleziono jednoznacznej odpowiedzi na pytania, dlaczego jedni ludzie piją mniej, a inni więcej, dlaczego jedni stają się alkoholikami, a inni nie, pomimo że piją w sposób do siebie zbliżony. Podejmowano natomiast wiele prób znalezienia odpowiedzi na te pytania.

Alkohol a organizm człowieka

Spożywanie dużych ilości alkoholu, nawet okazjonalnie, może w poważny sposób "odbijać się" na zdrowiu. Alkohol oddziałuje bowiem na wiele organów w ciele człowieka - uszkadza mózg, serce, wątrobę i trzustkę oraz negatywnie wpływa na układ odpornościowy. Jego nadużywanie zwiększa także ryzyko zachorowania na raka.

Picie w ciąży zakłóca rozwój mózgu w dzieciństwie

Jak wskazują badania amerykańskiego Narodowego Instytutu Zdrowia (NIH), rozwój mózgu u dzieci, których matki piły ryzykownie w czasie ciąży, jest zakłócony wskutek kontaktu z alkoholem w okresie płodowym. Badania te jako pierwsze opisują, jaki wpływ na rozwój mózgu dziecka w ciągu kilku, a nawet kilkunastu lat jego życia, ma kontakt z alkoholem w okresie płodowym.

Alkohol szkodzi dziecku już od pierwszego miesiąca ciąży!

Na rozwój płodu wpływa wiele czynników, również to, co kobieta je i pije. Jeśli sięga po alkohol może poważnie zaszkodzić dziecku, a wynikające z tego problemy mogą być odczuwalne przez całe jego życie. Poniżej wymieniamy konsekwencje, jakie niesie picie alkoholu w trakcie ciąży.  
Napisz do nas!
Na pytania naszych Czytelników odpowiada dr med. Bohdan T. Woronowicz.
Wystarczy wypełnić poniższy formularz.

Odpowiedzi będą publikowane anonimowo na stronach portalu.
Przesłane w formularzu dane pozostają do wiadomości Redakcji.
Wyrażam zgodę na publikację w serwisie UZALEŻNIENIE.com.pl