Błąd
  • JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 84
Menu

Przedawkowanie alkoholu: co ci grozi, jeśli wypijesz za dużo?

Przedawkowanie alkoholu: co ci grozi, jeśli wypijesz za dużo?

Impreza w gronie bliskich znajomych często sprzyja wznoszeniu toastów i wychylaniu kieliszka za zdrowie towarzyszy. Zaprawiane procentami zabawy są udziałem przeważnie młodych ludzi - nierzadko wspomina się je później jako część „tych czasów studenckich”. Zazwyczaj jednak nie za chętnie wraca się pamięcią do wynikającego z przedawkowania kaca – w szczególności tego moralnego… Nadmierne spożywanie alkoholu grozi nie tylko złym samopoczuciem fizycznym i psychicznym na następny dzień, ale może też powodować poważne komplikacje zdrowotne, a nawet śmierć! Jaka jest zatem bezpieczna dla organizmu ilość alkoholu i co można zrobić, by pomóc osobie, która tym razem przeholowała? 

Przekraczanie normy umiarkowanego picia (1 standardowy drink dziennie dla kobiet i 2 standardowe drinki dziennie dla mężczyzn) może nieść za sobą poważne konsekwencje. Gdy stężenie alkoholu we krwi jest za duże, organizm słabnie i pojawiają się przykre objawy. Przedawkowanie alkoholu może spowodować problemy z równowagą i niewyraźnym mówieniem, śpiączkę, a nawet śmierć. Granica pomiędzy piciem niosącym przyjemne skutki a piciem groźnym dla zdrowia jest odmienna u różnych osób. Wiek, doświadczenie picia alkoholu, płeć, obfitość posiłku, a nawet pochodzenie etniczne mogą wpływać na to, jaka ilość alkoholu dla danej osoby będzie za duża.

Młodzież a przedawkowanie

Młodsze osoby są szczególnie narażone na ryzyko przedawkowania alkoholu. Nastolatki poniżej dwudziestego roku życia najczęściej wypijają około pięciu standardowych drinków podczas jednej okazji. Taka ilość zmniejsza zdolność organizmu do rozłożenia i wydzielenia alkoholu z krwioobiegu. Ponadto szybkie zwiększenie stężenia alkoholu we krwi znacznie osłabia działanie mózgu. Nawet nieznaczne zwiększenie stężenia alkoholu we krwi pogarsza koordynację i równowagę, wywołuje uczucie mdłości i osłabia zdolność osądu. Wtedy bardziej prawdopodobne stają się urazy wywołane upadkiem lub wypadkiem drogowym, napaści seksualne lub inne rodzaje agresji i niebezpieczne bądź przypadkowe akty seksulane. Większe stężenie alkoholu we krwi może skutkować amnezją lub zamroczeniem.

Czy wiesz, że…
zawartość czystego alkoholu w objętości płynu jest odmienna w przypadku różnych napojów?

Standardowy drink
piwo 330 ml (około 5% alkoholu) = wino stołowe 125 ml (około 12% alkoholu) = mocny alkohol 40 ml (whisky, gin, rum, wódka, tequila itd.) (około 40% alkoholu)

Zatrucie alkoholem zagraża życiu!

Kontynuowanie picia mimo jasnych sygnałów osłabienia może skutkować potencjalnie śmiertelnym zatruciem alkoholowym.

Najważniejsze objawy zatrucia alkoholowego:

  • splątanie myśli, stupor, śpiączka lub utrata przytomności
  • wymioty
  • drgawki
  • spowolniony oddech (mniej niż 8 oddechów na minutę)
  • nieregularny oddech (10 lub więcej sekund przerwy pomiędzy oddechami)
  • hipotermia (obniżona temperatura ciała), siny kolor skóry, bladość


Duża ilość alkoholu we krwi przy zatruciu sprawia, że obszary w mózgu odpowiedzialne za kontrolę podstawowych funkcji życiowych, takich jak oddychanie, tętno i temperatura ciała, zaczynają się wyłączać. Do objawów zatrucia alkoholowego należą: splątanie myśli, utrata przytomności, wymioty, drgawki, kłopoty z oddychaniem, spowolnione tętno, pocenie się, opóźnione reakcje, takie jak brak odruchu wymiotnego (zapobiegającego udławieniu się) i skrajnie niska temperatura ciała.

Nie należy sądzić, że osoba, która straciła przytomność, poczuje się lepiej, jeśli się prześpi. Stężenie alkoholu we krwi może się zwiększać nawet po utracie przytomności, ponieważ alkohol z żołądka i jelit nadal przedostaje się do krwioobiegu. Alkohol blokuje sygnały w mózgu kontrolujące automatyczne reakcje, takie jak odruch wymiotny. Często podrażnia żołądek, powodując wymioty. Osoba pijąca aż do omdlenia, u której zanikł odruch wymiotny, jest narażona na niebezpieczeństwo udławienia się wymiocinami, co z kolei może prowadzić do śmierci z powodu uduszenia. Nawet jeżeli osoba pijąca przeżyje, istnieje ryzyko trwałego uszkodzenia mózgu.

Więcej o działaniu alkoholu czytaj w artykule "Reakcje organizmu na alkohol"


powrót na górę
Napisz do nas!
Na pytania naszych Czytelników odpowiada dr med. Bohdan T. Woronowicz.
Wystarczy wypełnić poniższy formularz.

Odpowiedzi będą publikowane anonimowo na stronach portalu.
Przesłane w formularzu dane pozostają do wiadomości Redakcji.
Wyrażam zgodę na publikację w serwisie UZALEŻNIENIE.com.pl