Impreza w gronie bliskich znajomych często sprzyja wznoszeniu toastów i wychylaniu kieliszka za zdrowie towarzyszy. Zaprawiane procentami zabawy są udziałem przeważnie młodych ludzi – nierzadko wspomina się je później jako część „tych czasów studenckich”. Zazwyczaj jednak nie za chętnie wraca się pamięcią do wynikającego z przedawkowania kaca – w szczególności tego moralnego… Nadmierne spożywanie alkoholu grozi nie tylko złym samopoczuciem fizycznym i psychicznym na następny dzień, ale może też powodować poważne komplikacje zdrowotne, a nawet śmierć! Jaka jest zatem bezpieczna dla organizmu ilość alkoholu i co można zrobić, by pomóc osobie, która tym razem przeholowała? 

 

Przekraczanie normy umiarkowanego picia (1 standardowy drink dziennie dla kobiet i 2 standardowe drinki dziennie dla mężczyzn) może nieść za sobą poważne konsekwencje. Gdy stężenie alkoholu we krwi jest za duże, organizm słabnie i pojawiają się przykre objawy. Przedawkowanie alkoholu może spowodować problemy z równowagą i niewyraźnym mówieniem, śpiączkę, a nawet śmierć. Granica pomiędzy piciem niosącym przyjemne skutki a piciem groźnym dla zdrowia jest odmienna u różnych osób. Wiek, doświadczenie picia alkoholu, płeć, obfitość posiłku, a nawet pochodzenie etniczne mogą wpływać na to, jaka ilość alkoholu dla danej osoby będzie za duża.

Młodzież a przedawkowanie

Młodsze osoby są szczególnie narażone na ryzyko przedawkowania alkoholu. Nastolatki poniżej dwudziestego roku życia najczęściej wypijają około pięciu standardowych drinków podczas jednej okazji. Taka ilość zmniejsza zdolność organizmu do rozłożenia i wydzielenia alkoholu z krwioobiegu. Ponadto szybkie zwiększenie stężenia alkoholu we krwi znacznie osłabia działanie mózgu. Nawet nieznaczne zwiększenie stężenia alkoholu we krwi pogarsza koordynację i równowagę, wywołuje uczucie mdłości i osłabia zdolność osądu. Wtedy bardziej prawdopodobne stają się urazy wywołane upadkiem lub wypadkiem drogowym, napaści seksualne lub inne rodzaje agresji i niebezpieczne bądź przypadkowe akty seksulane. Większe stężenie alkoholu we krwi może skutkować amnezją lub zamroczeniem.

Czy wiesz, że…
zawartość czystego alkoholu w objętości płynu jest odmienna w przypadku różnych napojów?

Standardowy drink
piwo 330 ml (około 5% alkoholu) = wino stołowe 125 ml (około 12% alkoholu) = mocny alkohol 40 ml (whisky, gin, rum, wódka, tequila itd.) (około 40% alkoholu)

Zatrucie alkoholem zagraża życiu!

Kontynuowanie picia mimo jasnych sygnałów osłabienia może skutkować potencjalnie śmiertelnym zatruciem alkoholowym.

Najważniejsze objawy zatrucia alkoholowego:

  • splątanie myśli, stupor, śpiączka lub utrata przytomności
  • wymioty
  • drgawki
  • spowolniony oddech (mniej niż 8 oddechów na minutę)
  • nieregularny oddech (10 lub więcej sekund przerwy pomiędzy oddechami)
  • hipotermia (obniżona temperatura ciała), siny kolor skóry, bladość

Duża ilość alkoholu we krwi przy zatruciu sprawia, że obszary w mózgu odpowiedzialne za kontrolę podstawowych funkcji życiowych, takich jak oddychanie, tętno i temperatura ciała, zaczynają się wyłączać. Do objawów zatrucia alkoholowego należą: splątanie myśli, utrata przytomności, wymioty, drgawki, kłopoty z oddychaniem, spowolnione tętno, pocenie się, opóźnione reakcje, takie jak brak odruchu wymiotnego (zapobiegającego udławieniu się) i skrajnie niska temperatura ciała.

Nie należy sądzić, że osoba, która straciła przytomność, poczuje się lepiej, jeśli się prześpi. Stężenie alkoholu we krwi może się zwiększać nawet po utracie przytomności, ponieważ alkohol z żołądka i jelit nadal przedostaje się do krwioobiegu. Alkohol blokuje sygnały w mózgu kontrolujące automatyczne reakcje, takie jak odruch wymiotny. Często podrażnia żołądek, powodując wymioty. Osoba pijąca aż do omdlenia, u której zanikł odruch wymiotny, jest narażona na niebezpieczeństwo udławienia się wymiocinami, co z kolei może prowadzić do śmierci z powodu uduszenia. Nawet jeżeli osoba pijąca przeżyje, istnieje ryzyko trwałego uszkodzenia mózgu.

Więcej o działaniu alkoholu czytaj w artykule „Reakcje organizmu na alkohol”


Jak rozpoznać zatrucie alkoholowe?

Jeżeli masz wrażenie, że ktoś w twoim otoczeniu zatruł się alkoholem, natychmiast wezwij pogotowie. Zimny prysznic, gorąca kawa czy spacer nie odwrócą skutków nadużycia alkoholu, a wręcz mogą pogorszyć stan osoby pijącej. W szpitalu personel medyczny poradzi sobie z wszelkimi problemami z oddychaniem, poda płyny, aby zaradzić odwodnieniu i obniżonemu poziomowi cukru we krwi, oraz wykona płukanie żołądka, żeby oczyścić organizm z toksyn.

Co robić w przypadku podejrzenia zatrucia alkoholowego?

  • Rozpoznaj niebezpieczne sygnały!
  • Nie czekaj, aż osoba pijąca będzie miała wszystkie objawy!
  • Bądź świadomy, że osoba, która zemdlała, może umrzeć!
  • Jeśli podejrzewasz, że ktoś nadużył alkoholu, zadzwoń na pogotowie!

Co może się zdarzyć osobie z zatruciem alkoholowym, jeśli w porę nie otrzyma pomocy?

  • udławienie się własnymi wymiotami
  • spowolnienie oddechu, utrata regularności oddechu lub jego zanik
  • nieregularne tętno lub jego zanik
  • hipotermia (obniżenie temperatury ciała)
  • hipoglikemia (za mało cukru we krwi) prowadząca do drgawek
  • Znaczące odwodnienie z powodu wymiotów, które może spowodować drgawki, trwałe uszkodzenie mózgu lub śmierć


Pij odpowiedzialnie

Jeśli już w ogóle sięgasz po alkohol, najlepszym sposobem uniknięcia jego przedawkowania jest picie odpowiedzialne. Według standardów amerykańskich, umiarkowane spożycie alkoholu to 1 standardowy drink dziennie w przypadku kobiet i 2 standardowe drinki w przypadku mężczyzn. Jednak nawet, gdy przestrzegasz tej normy, możesz mieć problemy z alkoholem, jeśli pijesz za szybko, masz kłopoty ze zdrowiem albo bierzesz lekarstwa. Kobiety spodziewające się dziecka albo zamierzające zajść w ciąże w ogóle nie powinny pić alkoholu.

Picie szkodliwe lub ryzykowne w przypadku kobiet zaczyna się od spożywania 3 (lub więcej) standardowych drinków w przeciągu jednego dnia albo 7 (lub więcej) tygodniowo, a u mężczyzn – od 4 danego dnia i 14 (lub więcej) tygodniowo. Z kolei tzw. szybkie picie w przypadku kobiet oznacza spożycie minimum 4 standardowych drinków w ciągu dwóch godzin, zaś u mężczyzn – minimum 5 drinków. Ten niebezpieczny wzorzec picia znacząco zwiększa ryzyko wystąpienia przykrych objawów.

Polecamy: „Czy można pić bezpiecznie?”

Oprac. JS
fot. iStock

Źródło: National Institute on Alcohol Abuse and Alcoholism
http://pubs.niaaa.nih.gov/publications/AlcoholOverdoseFactsheet/Overdosefact.htm

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *