Główny Inspektorat Sanitarny i Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych ostrzegają przed spożywaniem alkoholu niewiadomego pochodzenia oraz nieprzeznaczonego do spożycia! Picie takiego alkoholu może się skończyć tragicznie: 4-15 ml (objętość połowy kieliszka do wódki) alkoholu metylowego, który znajduje się w produktach alkoholowych niewiadomego pochodzenia, uszkadza nerw wzrokowy, a 30 ml to dawka śmiertelna. Co zrobić kiedy dojdzie do zatrucia?

 

Nielegalny alkohol często jest produkowany z alkoholu technicznego, czyli niezdatnego do spożycia alkoholu metylowego, będącego w rozpuszczalnikach, podpałce do grilla, płynach przeciwoblodzeniowych, płynach do spryskiwaczy czy denaturacie. Produkty alkoholowe z nieznanego źródła można kupić np. na bazarach, targowiskach lub małych sklepach jako towar „spod lady”. Wiele do życzenia pozostawiają warunki produkcji takiego alkoholu… Zasady higieny są tam nagminnie łamane, co jest podstawową i dość częstą przyczyną zatruć po jego spożyciu. W Polsce w 2012 r. odnotowano również przypadki zatruć śmiertelnych.

Pierwsze objawy zatrucia alkoholem metylowym są takie same, jak po wypiciu alkoholu spożywczego (etylowego). O zatruciu świadczy to, co dzieje się dalej. Jeśli pojawiają się bóle, zawroty głowy, przyspieszony oddech, nudności, wymioty, silne bóle brzucha, światłowstręt i inne zaburzenia widzenia, przyspieszone bicie serca, senność, śpiączka lub głębokie zaburzenia świadomości, czyli utrata przytomności bez możliwości dobudzenia zatrutego, należy jak najszybciej interweniować!

Kiedy mamy do czynienia z zatruciem metanolem należy – po pierwsze – jak najszybciej wezwać pogotowie ratunkowe. Po drugie, jeśli osoba zatruta jest przytomna powinno się wywołać u niej wymioty i podać do picia pół szklanki bezpiecznego 40-procetowego alkoholu etylowego (wódki). Ewentualnie można go zastąpić połową szklanki wody z rozpuszczoną łyżką sody oczyszczonej lub proszku do pieczenia.

W sierpniu br. Służba Celna oraz ZP PPS zrealizowały kampanię przestrzegającą przed piciem alkoholu z nielegalnych źródeł. Więcej o kampanii czytajcie w naszym serwisie: https://uzaleznienie.com.pl/wyniki-badan/item/483-tani-alkohol-z-pewnego-zrodla-kusi-polakow.html

Opracowano na podstawie informacji PARPA
fot. iStock

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *