Menu

Jak radzić sobie z głodem alkoholowym?

Jak radzić sobie z głodem alkoholowym?

Subiektywny „głód” alkoholu może stać się przyczyną powrotu do picia. Szacuje się, że w ciągu roku od momentu podjęcia abstynencji częstość nawrotów wynosi 75-90 proc. Głód zaczyna się jeszcze przed kontaktem z alkoholem - już sam jego widok i zapach mogą nasilić potrzebę wypicia. Czy głód alkoholowy dotyczy wszystkich uzależnionych? Poniżej omawiamy jego mechanizm i podpowiadamy, jak sobie z nim skutecznie radzić.

Głód alkoholowy jest objawem towarzyszącym chorobie alkoholowej, choć nie dotyczy wszystkich osób uzależnionych. W klasyfikacji zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób (ICD-10) jest to opcjonalne kryterium diagnostyczne w uzależnieniu od różnych substancji psychoaktywnych. Zgodnie z tą klasyfikacją głód definiuje się jako silną potrzebę picia alkoholu lub kompulsywnego picia albo też intensywne myślenie o nim. Kompulsywne przyjmowanie substancji uzależniającej tkwi u podłoża nałogu i – w tym przypadku – objawia się utratą kontroli nad ilością wypijanego alkoholu.

- Głód  alkoholowy  jest  jednym  z  najsilniejszych  przymusów,  nad  którym  udaje  się  panować z wielkim trudem. To  jeden  z  objawów  choroby  alkoholowej skutkujący wzmożonym napięciem organizmu, drażliwością, niepokojem, ogólnym poczuciem dyskomfortu. Charakteryzuje się występowaniem bardzo silnej potrzeby napicia się alkoholu, pojawia się uczucie ssania w żołądku, senne  koszmary. Człowiek  rano czuje się, jakby wypił dzień wcześniej, chociaż utrzymuje abstynencję. Taka osoba ma poczucie, że tylko alkohol może przynieść jej ulgę i poprawę samopoczucia. - tłumaczy Sławomir Wolniak, lekarz specjalista psychiatra i ordynator Kliniki Wolmed.  

Szacuje się, że w ciągu pierwszego roku od zaprzestania picia częstość nawrotów sięga 75-90 proc. Dotyczy to również silnie umotywowanych osób, które podejmują leczenie. Należy jednak pamiętać, że nawrót rozpoczyna się dużo wcześniej niż w trakcie pierwszego kontaktu abstynenta z alkoholem. Wystąpienie głodu alkoholowego może się m.in. wiązać z różnymi sytuacjami, np. przebywaniem w miejscach i okolicznościach, w których w przeszłości piło się alkohol. Istotnymi czynnikami wyzwalającymi chęć sięgnięcia po alkohol są też stres i negatywne emocje. Badania przeglądowe pokazały, że obniżony nastrój, lęk czy reakcje na stres uaktywniały odczuwanie głodu alkoholowego u blisko 75 proc. badanych i przyczyniały się do nawrotów picia u ponad 50 proc. spośród nich.

Przy zachowywaniu abstynencji i podczas odczuwania głodu alkoholowego w organizmie osoby uzależnionej mogą zachodzić różne reakcje fizjologiczne, takie jak: nadmierne wydzielanie śliny, reakcje skórne czy hiperglikemia. Przyczyną wystąpienia objawów głodu mogą być również zmiany neuroadaptacyjne w mózgu. Kiedy organizm osoby uzależnionej jest wolny od alkoholu, może dochodzić do nierównowagi w jego działaniu.

Jak sobie radzić?

- Osoba dotknięta głodem alkoholowym znacznie bardziej jest narażona na wahania nastroju, przeżywa ogromne napięcia emocjonalne, walczy z pokusami i wierzy, że z nimi wygra. By dogłębnie zrozumieć istotę choroby alkoholowej, należy zgłosić się na spotkanie grupy AA, umówić na sesję z terapeutą. Bardzo ważne jest, by trzeźwiejący alkoholicy poważnie podchodzili do tych spotkań i stosowali się do zaleceń terapeutów. – tłumaczy S. Wolniak.

Jak dodaje ordynator Kliniki Wolmed, w  leczeniu  głodu  alkoholowego stosuje się leki, które  zmniejszają  chęć  napicia się alkoholu, łagodzą  objawy  tzw.  suchego  kaca  oraz  przedłużają  abstynencję. W pokonywaniu głodu alkoholowego bardzo pomocna jest także właściwa dieta, ograniczająca cukier, kofeinę i nikotynę. – Ważna jest także  zmiana  stylu  życia,  w  którym  istotne  miejsce  powinny  zajmować ćwiczenia fizyczne, bo te wyzwalają endorfiny, zwane hormonami szczęścia. I to będzie zupełnie nowy aspekt życia osoby zmagającej się z chorobą alkoholową. Bo do tej pory stan zadowolenia, uczucie  mocy  i  siły  dawał  mu  alkohol.  Teraz  chodzi  o  to,  by  podobne  informacje  umysł rejestrował  doznając  innych  przyjemności,  takich  jak  stan  zakochania,  dobre  jedzenie, sukces zawodowy, czy właśnie regularnie uprawiany sport – podsumowuje S. Wolniak.

Źródła:
Rafał Korpyś, Głód alkoholowy - modele i perspektywy, Małopolski Ośrodek Szkolenia Terapeutów Uzależnień, Studium Psychoterapii Uzależnień ed. 2010/2011, Kraków, 2011
Eliza Korpyś, Przemysław Bieńkowski, Wojciech Kostkowski, Od motywacji do “Nagrody”. Eksperymentalne modele “głodu” i nawrotów picia alkoholu etylowego, Alkoholizm i Narkomania, Tom 14, Nr 1, ss. 59-76

Fot. iStock

Oprac. MB

4 komentarze
 • monia
  monia sobota, 08, listopad 2014 15:29 Link do komentarza

  Glod alkocholowy trwa od 3 do 7dni trzeba to przejsc choc wiem ze jest bardzo trudno ja staram sie w ten trudny okres nie wychodzic z domu trzeba byc silnym psychicznie poniewaz zmagamy sie z choroba psychologiczna

  Raportuj
 • rzucilam-w-1-dzien
  rzucilam-w-1-dzien wtorek, 11, luty 2014 09:42 Link do komentarza

  Wystarczy sięgnąć po pozycję "Prosta metoda jak skutecznie kontrolować alkohol" i nie dość, ze nie trzeba AA to jeszcze "głód" nie występuje. Skuteczne od razu po przeczytaniu, warunek: czytamy na trzeźwo.

  Raportuj
 • http://hanys.com.pl
  http://hanys.com.pl poniedziałek, 10, luty 2014 22:53 Link do komentarza

  Właśnie, w tym temacie niezwykle istotne jest rozpoznawanie głodu. Ja jestem trzeźwiejącym alkoholikiem i zajęło mi to trochę czasu. Teraz jednak potrafię już to rozpoznawać. Nawet opisuję to na blogu o moim trzeźwieniu. http://hanys.com.pl

  Raportuj
 • błazen
  błazen poniedziałek, 10, luty 2014 22:40 Link do komentarza

  Po przeczytaniu tego artykułu rozumiem, dla czego terapie bywają tak często nieskuteczne. To tekst dobry na sympozjum naukowe, a nie dla ogółu społeczeństwa. Tym bardziej nie dla osob uzależnionych.

  Raportuj
Skomentuj
powrót na górę
Napisz do nas!
Na pytania naszych Czytelników odpowiada dr med. Bohdan T. Woronowicz.
Wystarczy wypełnić poniższy formularz.

Odpowiedzi będą publikowane anonimowo na stronach portalu.
Przesłane w formularzu dane pozostają do wiadomości Redakcji.
Wyrażam zgodę na publikację w serwisie UZALEŻNIENIE.com.pl