Kobiety inaczej niż mężczyźni reagują na alkohol, dlatego szybciej zapadają na choroby spowodowane jego nadużywaniem. Wiąże się to głównie z dolegliwościami ze strony wątroby czy serca, ale – jak wskazują naukowcy – istnieje też związek pomiędzy piciem alkoholu a rozwojem raka piersi.

 

Większość kobiet pije okazjonalnie. Nie brakuje jednak takich, które sięgają po alkohol znacznie częściej, a ich picie nie mieści się w granicach normy. Z badań wynika, że kobiecy model picia zasadniczo różni się od modelu typowego dla mężczyzn. Dotyczy to nie tylko preferowanych trunków, ale również częstotliwości oraz ilości wypijanego alkoholu.

Alkohol sprzyja powstawaniu nowotworów piersi

Zdaniem naukowców, w przypadku kobiet problem alkoholowy zaczyna się wcześniej niż u mężczyzn. Wiąże się to m.in. z różnicami w wadze ciała i zawartości wody w organizmie, które u kobiet są niższe. Do głosu w tym przypadku dochodzą także hormony. W efekcie, jeśli mężczyzna i kobieta (nawet w przypadku tej samej wagi ciała) wypiją jednakową ilość alkoholu, jego stężenie będzie zazwyczaj wyższe we krwi kobiety, narażając ją tym samym na większe ryzyko utraty zdrowia.

Ma to także przełożenie na konkretne choroby np. alkoholowe zapalenie wątroby, które przy chronicznym nadużywaniu alkoholu może prowadzić do marskości. Pijąc tyle samo co mężczyźni, kobiety szybciej zapadają na to schorzenie. Są też bardziej podatne na choroby serca wynikające z nadmiernego spożywania alkoholu.

Naukowcy udowodnili również, że istnieje związek pomiędzy piciem alkoholu a rozwojem nowotworu piersi. Kobiety, które spożywają około jednego drinka dziennie, mają o 10 proc. wyższe prawdopodobieństwo zachorowania na raka piersi niż kobiety, które w ogóle nie piją alkoholu.

Picie w ciąży zaburza rozwój płodu

W okresie ciąży spożywanie nawet niewielkich ilości alkoholu jest szczególnie niebezpieczne. Niszczy nie tylko zdrowie matki, ale także płodu. Naraża dziecko na szereg wad rozwojowych, które w przyszłości mogą skutkować dysfunkcjami mózgu, problemami ze wzrokiem i słuchem oraz kłopotami z koncentracją i przyswajaniem wiedzy. Nierzadko u dzieci, które w okresie prenatalnym były wystawione na działanie alkoholu, pojawiają się zaburzenia zachowania i funkcjonowania społecznego. Alkohol zwiększa także ryzyko przedwczesnego porodu. Dlatego lekarze zalecają, aby w tym szczególnym okresie całkowicie zrezygnować z picia. Powinny to uczynić także kobiety planujące zajście w ciążę lub zażywające leki.

Jak podają specjaliści, norma umiarkowanego picia w przypadku kobiet to jeden standardowy drink dziennie. W wyliczeniu tym przyjmuje się, że standardowa dawka alkoholu wynosi 10 ml lub 8 gramów czystego alkoholu etylowego. Przekładając to na najczęściej spożywane rodzaje napojów alkoholowych jest to 330 ml piwa (4,5%), 175 ml wina (12%) lub 50 ml wódki (40%). Naukowcy podkreślają jednak, że nawet przestrzeganie tych limitów może powodować problemy, zwłaszcza jeśli pije się zbyt szybko lub występują inne problemy zdrowotne.

Oprac. NewsNet
fot. iStock

Źródło: www.niaaa.nih.gov

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *