Z wiekiem zwiększa się nasza wrażliwość na działanie alkoholu. Taka sama ilość wypitego trunku silniej wpływa na osoby starsze niż na ludzi młodych. Dlatego osoby w podeszłym wieku powinny zwrócić szczególną uwagę na swój model picia. Właśnie teraz alkohol może stać się dla nich poważnym problemem, zwłaszcza jeśli ich nawyki alkoholowe są od wielu lat niezmienne. 

 

Za normę umiarkowanego picia przyjmuje się 1 standardowy drink dziennie dla kobiet i 2 standardowe drinki dziennie dla mężczyzn. Jeden drink to odpowiednik jednego piwa, jednej lampki wina lub 50 ml wódki. Zdrowa osoba powyżej 65. roku życia nie powinna wypijać więcej niż 7 drinków w tygodniu, i nie więcej niż 3 drinki dziennie. Należy jednak pamiętać, że założenia te nie uwzględniają indywidualnych predyspozycji organizmu (np. kobiety, których organizm z natury jest wrażliwszy, są bardziej narażone na działanie alkoholu).W przypadku regularnego przyjmowania leków i problemów zdrowotnych, podane ilości mogą być znacznie zawyżone.

Wraz z wiekiem pewne dolegliwości stają się coraz poważniejsze, a nadużywanie alkoholu może je dodatkowo pogłębiać. Do schorzeń, które nie są obojętne na działanie alkoholu należą: udar mózgu, wysokie ciśnienie krwi, cukrzyca, zaburzenia nastroju i zaburzenia pamięci. Spożywanie alkoholu w nadmiernych ilościach może również powodować inne problemy zdrowotne, np. osteoporozę. Dlatego o swoich nawykach alkoholowych należy informować lekarza, zwłaszcza w przypadku leczenia się na którąkolwiek z wymienionych chorób.

Mieszanka wybuchowa

Najlepiej przyjąć zasadę, że leków nie łączy się z alkoholem. Wiele farmaceutyków, również sprzedawanych bez recepty, i leków ziołowych może w połączeniu z alkoholem wywoływać poważne problemy zdrowotne, a czasem nawet śmierć. Dla przykładu, połączenie aspiryny i alkoholu może skutkować krwawieniem z przewodu pokarmowego, natomiast środki na przeziębienie i alergie popite alkoholem mogą powodować nadmierną senność. Zażywanie dużych ilości leków przeciwbólowych, w których składzie znajduje się paracetamol, przy jednoczesnym spożywaniu alkoholu może z kolei prowadzić do nieodwracalnego uszkodzenia wątroby. Szczególnie niebezpieczne jest łączenie alkoholu i leków nasennych, przeciwbólowych, uspakajających i antydepresantów.

W celu uniknięcia problemów zdrowotnych związanych z jednoczesnym spożywaniem farmaceutyków i alkoholu należy uważnie przeczytać ulotkę dołączoną do opakowania lub zasięgnąć rady lekarza albo farmaceuty.

Kilka powodów, dla których warto przestać pić

U wielu osób problem nadmiernego spożywania alkoholu pojawia się dopiero w podeszłym wieku. Czynnikami, które niejednokrotnie są pretekstem do coraz częstszego sięgania po alkohol są m.in. obawy o zdrowie, bezczynność spowodowana przejściem na emeryturę oraz śmierć bliskich i przyjaciół. Co więcej, żyjąca samotnie osoba starsza  może nie uświadamiać sobie szkodliwości własnego picia, ponieważ swym działaniem nikogo bezpośrednio nie krzywdzi. Jest jednak wiele powodów, dla których warto jest ograniczyć, a nawet rzucić picie alkoholu. Wiek nie jest tu przeszkodą!

Poniżej  prezentujemy kilka powodów, dla których warto zrezygnować ze spożywania alkoholu albo przynajmniej to spożywanie ograniczyć.

  • Chcę być zdrowy i mieć kontrolę nad swoimi schorzeniami (cukrzycą, ciśnieniem krwi).
  • Chcę, aby moja wątroba pracowała prawidłowo.
  • Nie chcę nikogo skrzywdzić, kiedy prowadzę samochód pod wpływem alkoholu.
  • Nie chcę upaść i się zranić.
  • Jestem zmęczony, pojawiającymi się dzień po spożyciu alkoholu, bólami głowy i nudnościami.
  • Chcę znów się cieszyć – tak jak dawniej.
  • Nie chcę czuć się zażenowany swoim zachowaniem w stanie nietrzeźwości.

Zawsze warto zwrócić się z prośbą o pomoc do bliskich, przyjaciół lub lekarza pierwszego kontaktu.


Rzucam! – To trudne, ale możliwie

Podejmując decyzję o zmianie nawyków alkoholowych należy pamiętać, że jest to duże wyzwanie. W tym trudnym okresie wsparcie zapewni obecność rodziny i przyjaciół oraz pomoc lekarza i innych fachowców.

Co możesz zrobić?

  • Znajdź grupę wsparcia dla osób z problemem alkoholowym.
  • Porozmawiaj z profesjonalistami, np. ze swoim lekarzem.
  • Zapytaj o leki, które mogą pomóc.
  • Zastanów się nad fachową terapią – indywidualną, grupową lub rodzinną.
  • Zapoznaj się z programem 12 Kroków i dołącz do grupy Anonimowych Alkoholików.


WAŻNE
: Jeśli nadmierne spożywanie alkoholu trwa od wielu lat lub spożywane ilości są duże, należy koniecznie skonsultować się z lekarzem przed podjęciem próby ograniczenia lub rzucenia  picia. Gwałtowna zmiana długoletnich nawyków może spowodować efekty uboczne. Niezbędna może się także okazać pomoc farmakologiczna.

Poniżej zamieszczamy kilka wskazówek, które pomogą ograniczyć lub rzucić spożywanie alkoholu.

  • Usuń alkohol z domu.
  • Nie pij na pusty żołądek.
  • Pij wolno.
  • Naucz się odmawiać, gdy ktoś częstuje alkoholem.
  • Unikaj picia, gdy jesteś zdenerwowany, smutny lub masz zły dzień.
  • Unikaj ludzi, którzy piją dużo, i miejsc, w których zwykle spożywałeś alkohol.
  • Zaplanuj, co mógłbyś robić w sytuacjach, gdy miałbyś pić.
  • Pieniądze, które wydawałeś na alkohol, przeznacz na coś, co sprawi ci przyjemność.
  • Nagradzaj się za każdy dzień, w którym nie sięgnąłeś po alkohol.


Innym się udało…

Wielu ludzi w podeszłym wieku podejmowało wyzwanie i z sukcesem ograniczało/odstawiało alkohol. Na poparcie tych słów prezentujemy wypowiedzi kilku osób, które borykały się z problemem alkoholowym.

Piłem dużo przez ponad 45 lat. Nigdy nie przypuszczałem, że mogę rzucić. Ale to zrobiłem. Nie było łatwo. Otrzymałam dużo pomocy i nadal z niej korzystam. Nie piję od 4 lat, czuję się świetnie.”

Po przejściu na emeryturę, moje życie stało się nudne. Zacząłem pić, żeby zabić czas. Moja żona namówiła mnie, abym dołączył do klubu seniora. Nasza grupa gra w karty kilka razy w tygodniu. Dobrze się bawię i nawet nie myślę o alkoholu.

Mój lekarz powiedział, że zażywając lekarstwa, powinnam całkowicie odstawić alkohol. Kilka drinków co wieczór może spowodować poważne problemy. Zdecydowałam, że alkohol nie jest tego wart.

Oprac. SB
fot. iStock

Źródło: „Older Adults and Alcohol. You can get help”, publikacja National Institute of Aging, NIH/NIAAA
www.pubs.niaaa.nih.gov/publications/olderAdults/olderAdults.htm

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *