Menu

„Alkohol to wróg… więc trzeba go w mordę lać”

Alkohol jest najczęściej spożywaną przez nastolatków substancją psychoaktywną. Według badań statystycznych ESPAD, w Polsce w 2011 roku aż 87,3 proc. gimnazjalistów i 95,2 proc. licealistów miało kontakt z alkoholem, a na 30 dni przed badaniem upiło się odpowiednio 21,4 proc. nastolatków z pierwszej grupy i 32,3 proc. z drugiej. Terapeuci uzależnień biją na alarm –…

Czy moje dziecko pije?

Objawy, które są wymienione poniżej, mogą być skutkiem naturalnych zmian zachodzących w okresie dojrzewania lub mogą sygnalizować problemy wywołane piciem alkoholu bądź zażywaniem narkotyków. Zdaniem ekspertów, drugi scenariusz jest bardziej prawdopodobny wówczas, gdy szereg niepokojących symptomów wystąpi nagle lub w krótkim odstępie czasu, i gdy charakteryzuje je burzliwy przebieg.

Jak rozmawiać z dzieckiem o alkoholu?

Dla wielu rodziców temat alkoholu i jego potencjalnie zgubnego wpływu na młodzież nie jest zagadnieniem łatwym. Dorastające dziecko może unikać tej rozmowy, a rodzic zastanawia się, co w takiej sytuacji robić. Poniżej zamieszczamy kilka rad, które z pewnością ułatwią poruszenie tej trudnej kwestii. 

Jak uchronić dziecko przed alkoholem?

Rozmowa na temat alkoholu jest niezbędna, jednak ograniczenie się do niej nie wystarczy. Jak wynika z badań, ogromna większość nastolatków nie ma najmniejszych problemów ze zdobyciem napojów wyskokowych. Dlatego ważne jest wdrożenie różnych działań, które uchronią twoje dziecko przed alkoholem. Nieocenione okażą się przede wszystkim: wspierająca postawa oraz możliwie aktywne uczestnictwo w życiu dziecka.  

Autorytatywne rodzicielstwo zapobiega sięganiu po alkohol

Spożywanie alkoholu jest bez wątpienia ważną częścią współczesnej kultury, dlatego rodzice powinni rozmawiać z dziećmi o ryzyku, które niesie za sobą ten zwyczaj. Choć takie rozmowy stanowią pewne wyzwanie, rodzice powinni o nie zabiegać, ponieważ w ten sposób pomagają dzieciom rozwijać zdrowe postawy wobec alkoholu. Okazuje się również, że rodzice mają duży wpływ nie tylko…

Dlaczego nastolatki sięgają po alkohol?

Dojrzewanie jest czasem intensywnych, często kłopotliwych zmian w życiu twojego dziecka. Jest to wyzwanie także dla ciebie. Próba zrozumienia, z jakimi problemami boryka się twój syn lub córka u progu pełnoletności pomoże zacieśnić waszą relację i zwiększy twój wpływ na decyzje podejmowane przez dziecko.  

Jak zbudować silną relację rodzic-dziecko?

Budowanie silnej, opartej na wzajemnym zaufaniu relacji z własnym dzieckiem jest najlepszym co możesz zrobić, aby ustrzec je przed alkoholem. Badania dowodzą, że młodzi mający bliską więź z rodzicami zdecydowanie później sięgają po alkohol, a jeżeli już się na to decydują, mają mniejszą szansę popaść w problemy z nim związane. Z drugiej strony, jeśli relacja…

Ryzyko spożywania alkoholu w młodym wieku

Nawet jeśli twoje dziecko nie pije alkoholu, być może miało z nim już kontakt. Zacznij działać i wyraź swoje zdanie, ponieważ przemilczenie tej kwestii może zostać odebrane jako ciche zezwolenie na spożywanie alkoholu.
Napisz do nas!
Na pytania naszych Czytelników odpowiada dr med. Bohdan T. Woronowicz.
Wystarczy wypełnić poniższy formularz.

Odpowiedzi będą publikowane anonimowo na stronach portalu.
Przesłane w formularzu dane pozostają do wiadomości Redakcji.
Wyrażam zgodę na publikację w serwisie UZALEŻNIENIE.com.pl