Dojrzewanie jest czasem intensywnych, często kłopotliwych zmian w życiu twojego dziecka. Jest to wyzwanie także dla ciebie. Próba zrozumienia, z jakimi problemami boryka się twój syn lub córka u progu pełnoletności pomoże zacieśnić waszą relację i zwiększy twój wpływ na decyzje podejmowane przez dziecko.

 

 

Zmiany w mózgu

Badania dowodzą, że mózg osoby wchodzącej w pełnoletność nadal się rozwija, a proces ten może trwać jeszcze kilka lat po ukończeniu dwudziestego roku życia. Co więcej, mózg nastolatka jest w pewien sposób „zaprogramowany” na podejmowanie ryzyka, a zdobywane w taki sposób doświadczenie ma mu w przyszłości ułatwić usamodzielnianie się. Pozwala to zrozumieć, dlaczego młodzi ludzie szukają nowych, bardziej ekscytujących i często zakazanych doznań, jak np. picie alkoholu, oraz jest odpowiedzią na pytanie, dlaczego działają impulsywnie, nie biorąc pod uwagę faktu, że ich postępowanie może nieść za sobą poważne konsekwencje.

Dorastanie oraz chęć przynależności do grupy

Dorastający młody człowiek czuje wielką potrzebę dopasowania się do grupy. Wygląd zewnętrzny liczy się bardziej niż kiedyś, a wraz z nim odpowiedź na pytanie: „Czy w porównaniu z resztą jestem wystarczająco dobry?” – wystarczająco wysoki, szczupły, atrakcyjny. Nastolatki wpatrzeni w media oraz znajomych szukają wskazówek dotyczących wyglądu i zachowania, jednocześnie kwestionując reguły i zdanie narzucane przez dorosłych. Nie powinno zatem dziwić, że właśnie na tym tle często wybuchają kłótnie między rodzicami a ich dorastającymi dziećmi. Umiejętne pogodzenie rosnącej potrzeby niezależności z zapewnieniem wsparcia i wymuszaniem poszanowania ustalonych granic może się okazać największym wyzwaniem tego okresu.

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że nastolatek, który nie czuje akceptacji ze strony grupy, będzie próbował zdobyć szacunek rówieśników np. dzięki eksperymentom z alkoholem. Dlatego szczególnie ważne jest to, aby podczas tego niebezpiecznego okresu okazać dziecku troskę oraz dać mu do zrozumienia, że w twoich oczach jest najlepsze.

Na podstawie  ”Make a difference, talk to your child about alcohol”, NIH Publication No. 06-4314 opracował JH
fot. iStock

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *