Menu

Kiedy picie staje się problemem

Nikt nie sięga po alkohol, aby mieć problemy. Przeciwnie, każdy oczekuje korzyści. Osoby pijące pragną poprawić sobie nastrój, ubarwić szarą rzeczywistość, ułatwić kontakty towarzyskie lub się zrelaksować. Niektórzy wierzą też, że alkohol może pozytywnie wpływać na zdrowie. Należy jednak pamiętać, że jest to trucizna i z punktu widzenia toksykologii spożycie nawet małych ilości alkoholu jest ryzykowne. Da się także zobserwować pewne zachowania, będące sygnałami ostrzegawczymi, że picie mogło się już…

Uzależnienie od alkoholu - jak definiować?

Uzależnienie od alkoholu jest chorobą chroniczną, postępującą i potencjalnie śmiertelną. Alkoholizmu nie da się całkowicie wyleczyć - możliwe jest jedynie zahamowanie narastania objawów tej choroby i związanych z nią szkód zdrowotnych. W świetle nowoczesnej wiedzy uzależnienie od alkoholu jest chorobą wieloczynnikową, bio-psycho-społeczną, uszkadzającą funkcjonowanie człowieka w sferze somatycznej, psychologicznej, społecznej i duchowej. Model leczenia tego schorzenia musi być dostosowany do takiego sposobu postrzegania tej choroby.

Zmiany w leczeniu alkoholizmu na przestrzeni lat

Z każdą kolejną dekadą o chorobie alkoholowej wiemy coraz więcej. Dzięki stale trwającym badaniom specjaliści zyskują nie tylko lepsze narzędzia diagnostyczne, ale mogą też korzystać z nowych leków oraz metod terapeutycznych.

Damskie picie: kieliszek zamiast bliskości

Współczesna kultura narzuca kobietom wiele sprzecznych wzorców. Próby sprostania im prowadzą do wewnętrznych konfliktów i długotrwałego stresu. Brak dobrych nawyków radzenia sobie z trudnymi emocjami zachęca do rozładowania napięć „na skróty”, a zmieniająca się obyczajowość przyzwala na sięganie po alkohol.
Napisz do nas!
Na pytania naszych Czytelników odpowiada dr med. Bohdan T. Woronowicz.
Wystarczy wypełnić poniższy formularz.

Odpowiedzi będą publikowane anonimowo na stronach portalu.
Przesłane w formularzu dane pozostają do wiadomości Redakcji.
Wyrażam zgodę na publikację w serwisie UZALEŻNIENIE.com.pl