Pomoc bliskiej osobie, która boryka się z problemem alkoholowym, nie należy do łatwych. Trzeba wykazać się delikatnością i taktem, ale jednocześnie – zdecydowaniem i stanowczością. Należy nade wszystko pamiętać, że nikogo nie da się zmusić, aby rzucił nałóg. Osoba chcąca pomóc powinna skupić się przede wszystkim na rozmowie, wsparciu podczas leczenia oraz znalezieniu pomocy dla siebie.

 

Rozmowa z bliskim, który nadużywa alkoholu, zwykle bywa bardzo trudna. Mimo świadomości, że w grę wchodzi zdrowie i bezpieczeństwo przyjaciela lub członka rodziny, osoby dostrzegające problem alkoholowy często zastanawiają się, czy w ogóle warto podejmować się tego zadania. Wiedząc, że to, co mają do powiedzenia może być ciężkie do zaakceptowania, obawiają się ostrej reakcji, utraty przyjaciela lub jego zaufania.

Mów, podawaj fakty, nie oceniaj

Aby pomoc w przypadku nadużywania alkoholu była prawdziwie wartościowa, należy kierować się następującymi wskazówkami:

  • mów o swoich obawach wówczas, gdy twój rozmówca jest trzeźwy; spróbuj wyrazić swój niepokój i powiedzieć, co czujesz w związku z obserwowaną sytuacją;
  • podawaj fakty; mów o konkretach i cytuj źródła, z których czerpiesz informacje;
  • nie oceniaj i nigdy nie przyklejaj etykietek, np. „alkoholik”;
  • zaproponuj, że udasz się z bliską ci osobą po profesjonalną pomoc.

Jeśli nadużywający alkoholu zdecyduje się podjąć leczenie, można przejść do kolejnego etapu. Do zadań osoby pomagającej zerwać z nałogiem będzie teraz należało zaproponowanie aktywności będących alternatywą do spożywania alkoholu, zachęcanie do przystąpienia do grupy wsparcia (wraz z zaoferowaniem pomocy w dojeździe lub powrocie ze spotkań grupy) oraz wspieranie podczas leczenia.

Ty także potrzebujesz pomocy

Sytuacja, w której znajduje się osoba chcąca pomóc uzależnionemu od alkoholu, jest niezwykle trudna i stresująca. Im bliższa jest nam osoba, która ma problem, tym więcej sił i energii potrzeba, aby jej pomóc. Zapominanie o własnych potrzebach nie przyniesie pozytywnych rezultatów – spowoduje jedynie utratę sił. Dlatego najważniejsze jest dbanie o siebie, własne zdrowie i bezpieczeństwo. Należy też podjąć próbę zaangażowania w pomoc innych członków rodziny lub przyjaciół (wsparciem będzie też otwarta rozmowa o waszych obawach). Poradnie i ośrodki terapeutyczne oferują z kolei profesjonalną opiekę. W Polsce wiele z nich proponuje pomoc także bliskim i rodzinom osób z problemem alkoholowym. Listę poradni znajdziesz także na naszej stronie w zakładce „Alkoholizm”.

Oprac. SB
fot. iStock

Źródło: “Older Adults and Alcohol. You can get help”, publikacja National Institute of Aging, NIH/NIAAA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *