Menu

Jak pomóc bliskiemu z problemem alkoholowym?

Pomoc bliskiej osobie, która boryka się z problemem alkoholowym, nie należy do łatwych. Trzeba wykazać się delikatnością i taktem, ale jednocześnie - zdecydowaniem i stanowczością. Należy nade wszystko pamiętać, że nikogo nie da się zmusić, aby rzucił nałóg. Osoba chcąca pomóc powinna skupić się przede wszystkim na rozmowie, wsparciu podczas leczenia oraz znalezieniu pomocy dla…

Błędne koło w relacji z alkoholikiem

Napięcia w relacji z osobą uzależnioną mogą stać się dla jej partnera nałogiem podobnym do alkoholu lub innych substancji. Wiara, że złą bliskość da się zmienić w dobrą podtrzymuje kontrolujące zachowania, a przez to nasila problem uzależnienia i zacieśnia błędne koło wyniszczającej relacji.

Niełatwe życie rodziny alkoholowej

W rodzinie alkoholowej przynajmniej jedno z rodziców jest uzależnione od alkoholu. Częściej uzależniony jest ojciec, rzadziej matka. Zdarza się, że uzależnienie dotyka oboje rodziców. Należy jednak pamiętać, że skutki alkoholizmu odczuwa nie tylko osoba uzależniona, ale cierpią także pozostali członkowie rodziny, zwłaszcza dzieci.
Napisz do nas!
Na pytania naszych Czytelników odpowiada dr med. Bohdan T. Woronowicz.
Wystarczy wypełnić poniższy formularz.

Odpowiedzi będą publikowane anonimowo na stronach portalu.
Przesłane w formularzu dane pozostają do wiadomości Redakcji.
Wyrażam zgodę na publikację w serwisie UZALEŻNIENIE.com.pl