Amerykańscy naukowcy opracowali nową metodę identyfikacji dzieci narażonych na powikłania wynikające z kontaktu z alkoholem w okresie prenatalnym. Trójwymiarowa komputerowa analiza obrazu płodu umożliwia zdiagnozowanie alkoholowego zespołu płodowego w przypadkach, w których nie występują symptomy typowe dla tej choroby.

 

Z najnowszych amerykańskich badań wynika, że komputerowa analiza obrazu płodu w technologii 3D może być użytecznym narzędziem w wykrywaniu subtelnych zmian rysów twarzy, które występują u dzieci narażonych na działanie alkoholu przed urodzeniem. – Ta metoda może pomóc pediatrom i lekarzom we wcześniejszej identyfikacji dzieci z wysokim ryzykiem wystąpienia zaburzeń funkcji poznawczych z powodu działania alkoholu. Narażone są zwłaszcza te dzieci, które nie posiadają cech twarzy typowych dla alkoholowego zespołu płodowego (FAS) – mówi Kenneth R. Warren, dyrektor National Institute on Alcohol Abuse and Alcoholism (NIAAA). FAS jest najpoważniejszym skutkiem intensywnego picia w okresie ciąży i obejmuje określony wzorzec zaburzeń kształtu twarzy, w tym: szeroko rozstawione oczy, wygładzoną rynienkę nosową, wąską górną wargę, niski wzrost i wagę w stosunku do wieku oraz problemy neuropoznawcze.

Nową metodę diagnostyczną odkrył Peter Hammond z University College w Londynie, badając dzieci z kliniki w Cape Town w Republice Południowej Afryki, gdzie wskaźniki picia dużych ilości alkoholu w czasie ciąży są jednymi z najwyższych na świecie. Wykorzystując fotografię trójwymiarową oraz komputerowe techniki analizy obrazu naukowcy porównywali klinicznie określone cechy FAS z cechami twarzy dzieci nienarażonych oraz silnie narażonych na działanie alkoholu w okresie płodowym. Okazało się, że trójwymiarowe analizy obrazu twarzy znacznie poszerzyły możliwości wykrywania zmian w wyglądzie twarzy u dzieci. Co ważne, metoda ta umożliwi także identyfikację dzieci, które mają zaburzenia funkcji poznawczych, ale brak u nich cech twarzy niezbędnych do zdiagnozowania FAS.

Dalsze testy innowacyjnej technologii odbędą się w Republice Południowej Afryki, Stanach Zjednoczonych oraz na Ukrainie.

Na podstawie informacji NIAAA opracowała EB
fot. iStock

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *