Amerykańscy naukowcy opracowali nową metodę identyfikacji dzieci narażonych na powikłania wynikające z kontaktu z alkoholem w okresie prenatalnym. Trójwymiarowa komputerowa analiza obrazu płodu umożliwia zdiagnozowanie alkoholowego zespołu płodowego w przypadkach, w których nie występują symptomy typowe dla tej choroby.

Z najnowszych amerykańskich badań wynika, że komputerowa analiza obrazu płodu w technologii 3D może być użytecznym narzędziem w wykrywaniu subtelnych zmian rysów twarzy, które występują u dzieci narażonych na działanie alkoholu przed urodzeniem. – Ta metoda może pomóc pediatrom i lekarzom we wcześniejszej identyfikacji dzieci z wysokim ryzykiem wystąpienia zaburzeń funkcji poznawczych z powodu działania alkoholu. Narażone są zwłaszcza te dzieci, które nie posiadają cech twarzy typowych dla alkoholowego zespołu płodowego (FAS) – mówi Kenneth R. Warren, dyrektor National Institute on Alcohol Abuse and Alcoholism (NIAAA). FAS jest najpoważniejszym skutkiem intensywnego picia w okresie ciąży i obejmuje określony wzorzec zaburzeń kształtu twarzy, w tym: szeroko rozstawione oczy, wygładzoną rynienkę nosową, wąską górną wargę, niski wzrost i wagę w stosunku do wieku oraz problemy neuropoznawcze.

Nową metodę diagnostyczną odkrył Peter Hammond z University College w Londynie, badając dzieci z kliniki w Cape Town w Republice Południowej Afryki, gdzie wskaźniki picia dużych ilości alkoholu w czasie ciąży są jednymi z najwyższych na świecie. Wykorzystując fotografię trójwymiarową oraz komputerowe techniki analizy obrazu naukowcy porównywali klinicznie określone cechy FAS z cechami twarzy dzieci nienarażonych oraz silnie narażonych na działanie alkoholu w okresie płodowym. Okazało się, że trójwymiarowe analizy obrazu twarzy znacznie poszerzyły możliwości wykrywania zmian w wyglądzie twarzy u dzieci. Co ważne, metoda ta umożliwi także identyfikację dzieci, które mają zaburzenia funkcji poznawczych, ale brak u nich cech twarzy niezbędnych do zdiagnozowania FAS.

Dalsze testy innowacyjnej technologii odbędą się w Republice Południowej Afryki, Stanach Zjednoczonych oraz na Ukrainie.

Na podstawie informacji NIAAA opracowała EB
fot. iStock

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *