Menu

Pić jak mężczyzna

Pić jak mężczyzna

Gdy mowa o alkoholizmie, uzależnieniach i ich leczeniu, to przeważnie myślimy o mężczyźnie. Myślimy o pijaku, alkoholiku czy narkomanie. Teraz, gdy uzależnienia w coraz większym stopniu dotyczą kobiet, zastanawiamy się, czy istnieją różnice w leczeniu ze względu na płeć. A jeżeli istnieją, to na czym one polegają. Ponieważ w tym aspekcie mężczyzna zazwyczaj jest uznawany za „standard”, do którego są porównywane kobiety, zobaczmy, na jakich założeniach ten standard jest zbudowany. Co to znaczy „pić jak mężczyzna”?

Wiadomo, że każdy chłopak w Polsce powinien grać w piłkę nożną. Ostatecznie w siatkówkę. W USA męski sport to football albo coś, co my z przekąsem nazywamy grą w palanta (baseball). Po ostatnim meczu Super Bowl zawodnik zespołu, który przegrał mecz, wysłał wiadomość z przeprosinami do syna. Syn odpowiedział: „nie szkodzi - ty i tak jesteś moim bohaterem!”. Oczywiście! Mieć ojca, który gra w Super Bowl to wystarczający powód do dumy. Tylko czy syn wyrośnie na zawodnika, który kiedyś wygra Super Bowl? Czy będzie porównywał się do ojca? Jakie ma szanse na to, by zdobyć większą sławę?

Syn bardzo znanego dziennikarza z trudem dążył do rozgłosu. Osiągnął go dopiero po napisaniu książki o swoim złamanym życiu, uzależnieniu i ostatecznym ocaleniu. Inny znany pisarz, również ze złamanym życiem, opisał historię swojej walki z alkoholem i kokainą. Książka opisująca jego życie, które rozpadło się na milion małych kawałków, oprócz sławy przyniosła mu niestety kolejne upokorzenie. Czytelnicy sprawdzili fakty przedstawione w książce i okazało się, że autor spreparował część prawdy o sobie po to, aby wydać się lepszym, silniejszym i bardziej męskim.

Jaki powinien być mężczyzna? Powinien być silny, opiekuńczy, ale asertywny, niezależny, kontrolujący swoje emocje, a więc nie okazujący ich, taki, na którym można polegać. Powinien być przykładem dla innych mężczyzn. I nigdy, przenigdy nie powinien demonstrować cech kobiecych. A więc słabości, niepewności, emocjonalności i potrzeby wsparcia przez innych. Czy to nie jest prawda?

A co się dzieje, gdy mężczyzna jest słaby, płacze, gubi się, nie jest pewny swoich wyborów, szuka samotności albo czyjegoś uznania? Kim jest mężczyzna, który nie umie kopać ani łapać piłki?! Kim jest mężczyzna, który gotuje, pierze, prasuje, i ... czyta Pawlikowską-Jasnorzewską?! Kim jest mężczyzna, który gra w klasy ze swoją córką? Albo bawi się z nią w sklep? A wspólne szycie ubranek dla lalek?

Wstyd! Reakcja społeczeństwa jest zawsze taka sama i polega na zawstydzaniu tych, którzy nie zachowują się zgodnie z przyjętymi normami społecznymi. Zawstydzanie, które jest formą krytyki, może polegać na wyśmiewaniu, zwracaniu uwagi, dyskryminacji, stosowaniu wszelkich dostępnych metod, aby wymusić na kimś dostosowanie się do przyjętych wzorców zachowań. Mogą to być bardzo bolesne metody, szczególnie gdy są stosowane przez ludzi bliskich lub ważnych dla osoby krytykowanej, takich jak ojciec, nauczyciel, ksiądz czy mentor.

No dosyć tego! Po co pisać o takich strasznych rzeczach? A no właśnie. Też mam tego dosyć. Opowiem o mężczyznach, którzy są moimi pacjentami. Pracuję z bezdomnymi weteranami, mężczyznami, z których niektórzy walczyli w Korei, Wietnamie albo w Iraku. Nikt nie zarzuci im braku męskości! Ci z Korei i Wietnamu często opowiadają mi, jak to po śmierci żony nie wiedzieli, w jaki sposób płacić za dom, jak ugotować sobie obiad, nie umieli zająć się sobą i stracili wszystko, co mieli. Dziś, w męskiej komitywie, walczą w schronisku o swoją pryczę. Jedną z moich funkcji jest pomoc w znalezieniu im miejsca zamieszkania.  A wtedy pojawiają się inne problemy. Gdy dostaną klucze do nowego domu, po pewnym czasie znowu do nas wracają. Okazuje się, że swoje pieniądze przepili albo wydali na narkotyki. Bo spotkali przyjaciela, bo ktoś ich oszukał, bo się nudzili, bo dziewczyna odeszła z najlepszym przyjacielem...


powrót na górę
Napisz do nas!
Na pytania naszych Czytelników odpowiada dr med. Bohdan T. Woronowicz.
Wystarczy wypełnić poniższy formularz.

Odpowiedzi będą publikowane anonimowo na stronach portalu.
Przesłane w formularzu dane pozostają do wiadomości Redakcji.
Wyrażam zgodę na publikację w serwisie UZALEŻNIENIE.com.pl