Dane publikowane przez Światową Organizację Zdrowia wskazują, że tytoń jest jedynym legalnym narkotykiem, który zabija tak wielu swoich konsumentów. Co więcej, na skutek wszechobecności dymu papierosowego zdrowie tracą również ci, którzy nie palą. Rocznie szacunkowo 600 tys. osób umiera z powodu narażania się na bierne palenie. Wzrost świadomości społecznej na temat szkodliwości palenia to zadanie, które przyświeca kampanii społecznej LokalBezPapierosa.pl już od 7 lat.

 

Zakaz palenia w miejscach publicznych w Polsce

Zakaz palenia w miejscach publicznych stał się międzynarodowym standardem. Starania podjęte przez niezależne Stowarzyszenie MANKO w ramach kampanii LokalBezPapierosa.pl sprawiły, że 15 listopada 2010 r. Polska stała się kolejnym na mapie świata krajem wolnym od dymu tytoniowego. W wielu polskich pubach i restauracjach nadal można palić, ponieważ ustawa zakazująca palenia w miejscach publicznych dopuszcza możliwość wydzielania palarni i sal dla palących. Część właścicieli lokali gastronomicznych i rozrywkowych zdecydowało się jednak na wprowadzenie całkowitego zakazu palenia. Kampania społeczna Lokal Bez Papierosa.pl pomaga w znalezieniu miejsc, gdzie można zjeść obiad, wypić kawę czy posiedzieć w gronie znajomych bez narażania się na działanie unoszącego się w powietrzu dymu tytoniowego.

Problem palenia jest często bagatelizowany, a statystyki są zatrważające:

  • Codziennie ok. 500 dzieci w Polsce zaczyna palić papierosy. Połowa z nich umrze przedwcześnie z powodu palenia.
  • Wciąż prawie 30 proc. palących kobiet pali w trakcie ciąży, a ich dzieci urodzą się
    z zespołem uzależnienia od nikotyny i wieloma problemami zdrowotnymi.
  • 70 000 Polaków umiera rocznie z powodu palenia.

Nadal istnieje potrzeba prowadzenia działań edukacyjnych, które przyczynią się do wzrostu świadomości społeczeństwa na temat szkodliwości palenia, zwłaszcza biernego. Pomocne jest świadectwo osób cieszących się autorytetem, które pozytywnie wypowiadają się na temat zmian w polskim prawie. Dlatego wśród wielu gwiazd, które do tej pory poparły kampanię (m.in. Kayah, Ewa Wachowicz i Anna Wyszkoni) dołączają kolejne sławne osoby. Działania kampanii popierają także palacze, np. Maciej Orłoś – aktor, dziennikarz, prezenter telewizyjny.

Równie ważny jest przykład państw, w których zakaz palenia obowiązuje od dawna. Dlatego m.in. doświadczenie Stanów Zjednoczonych to istotny argument, popierający wdrażanie w życie zakazu palenia oraz propagowanie mody na niepalenie.

Opracowano na podstawie informacji prasowej Stowarzyszenia MANKO
fot. iStock

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *