Menu

Czynności też uzależniają! Skorzystaj z telefonu zaufania!

Psychologowie biją na alarm. Szacuje się, że przeszło 50 000 Polaków jest silnie uzależnionych od gier hazardowych, blisko 100 000 boryka się z uzależnieniem od Internetu, a milion przejawia symptomy uzależnienia od zakupów. Choć uzależnienie od pracy dotyczyć może niemal 10 proc. społeczeństwa, wciąż bagatelizujemy szkodliwość tego typu zaburzeń uważając je za fanaberie*. Tymczasem nieleczone uzależnienia behawioralne…

Profilaktyka uzależnienia od hazardu w Krakowie

Krakowskie Stowarzyszenie Terapeutów Uzależnień zaprasza realizatorów projektów profilaktycznych i leczniczych „Razem-Więcej” na ogólnopolski zjazd dotyczący uzależnień od hazardu i innych uzależnień behawioralnych. Spotkanie odbędzie się 15 listopada br. w Krakowie.  Ilość miejsc jest ograniczona – decyduje kolejność zgłoszeń.

Trwa nabór na szkolenie dla terapeutów uzależnień

Śląska Fundacja Błękitny Krzyż ogłasza nabór na szkolenie w zakresie uzależnień behawioralnych (nałogowego hazardu i pracoholizmu). Oferta skierowana jest do certyfikowanych terapeutów uzależnień oraz osób będących w trakcie procesu certyfikacji (KBPN lub PARPA).

Od euforii do depresji – różne oblicza pracoholizmu

Pracoholik nie kojarzy nam się z osobą, która całe swoje życie emocjonalne uzależnia od pracy, a poczucie własnej wartości od sukcesów zawodowych. Myślimy raczej, że to ktoś pracowity, dyspozycyjny, sumienny, odpowiedzialny. Nie dostrzegamy, że jego horyzont nie sięga dalej niż poza pracownicze biurko… O społecznym odbiorze pracoholików, ich domowych problemach oraz konsekwencjach uzależnienia rozmawiamy z…

Pracoholizm czy pracowitość - jak rozpoznać problem?

Pracoholizm jest uzależnieniem trudnym do zauważenia, ponieważ pracoholicy są często uznawani za osoby odpowiedzialne, troszczące się o los swoich rodzin i umiejące rezygnować z własnych przyjemności na rzecz sukcesu zawodowego. Warto zatem przyjrzeć się swoi uczuciom i nawykom, by uniknąć sytuacji, w której praca stanie się naszym przymusem.

Nowy telefon zaufania: 801-889-880

Przy Instytucie Psychologii Zdrowia PTP działa pierwszy w Polsce telefon zaufania dla osób cierpiących z powodu uzależnień behawioralnych, tj. uzależnienia od hazardu, internetu, seksu, zakupów, pracy czy jedzenia.

Uzależnienia behawioralne w opinii Polaków

Uzależnienia behawioralne, zwłaszcza hazard, zakupoholizm i siecioholizm, spotykają się z negatywnym odbiorem społecznym. W świadomości społeczeństwa wciąż nie funkcjonują one jako choroba, ale jako fanaberia, „głupota", której ofiara jest sama sobie winna.

Twarzą w twarz z pracoholikiem

Pracoholik to osoba, która kontynuuje swój styl pracy mimo szkód zdrowotnych, problemów rodzinnych czy ryzyka utraty partnera. W momencie zaprzestania wykonywania czynności pojawiają się u niej objawy zespołu odstawienia, lęki, stany psychotyczne. Pracoholik obsesyjnie poświęca się swojej pracy, zapominając przy tym o najbliższych. Dlatego ważne jest, aby stając twarzą w twarz z pracoholikiem uświadomić mu jego problem.  
Napisz do nas!
Na pytania naszych Czytelników odpowiada dr med. Bohdan T. Woronowicz.
Wystarczy wypełnić poniższy formularz.

Odpowiedzi będą publikowane anonimowo na stronach portalu.
Przesłane w formularzu dane pozostają do wiadomości Redakcji.
Wyrażam zgodę na publikację w serwisie UZALEŻNIENIE.com.pl