W warszawskich i łódzkich klubach pojawiły się różowe ulotki z symbolem czarnej dłoni. Napis na nich – „Chcesz kupić jointa lub kreskę? To przyłóż rękę” – prowokuje i nie pozostawia obojętnym. Jest to druga część akcji społecznej „Miasto Wciąga” adresowanej do osób zażywających narkotyki. Realizuje ją Fundacja Inspiratornia. 

 

Organizatorzy akcji, działając we współpracy z wybranymi klubami muzycznymi i klubokawiarniami w Łodzi i Warszawie, umieszczają ulotki na ścianach i lustrach toalet, ponieważ to właśnie tam najczęściej dochodzi do przyjmowania narkotyków. – Nasza akcja ma dwa cele. Pierwszy to dotarcie do osób okazjonalnie sięgających po narkotyki z informacjami na temat sposobów ograniczenia używania narkotyków i zmniejszenia ryzyka powodowanych przez nie szkód. Drugi zaś to wzbudzenie świadomości obywatelskiej – na ile każdy z nas kupując, nawet sporadycznie, jointa, kokainę, heroinę przykłada rękę do rozwoju narkobiznesu. Po dotknięciu ulotki, pod wpływem ciepła dłoni, czarna farba znika i pojawiają się informacje, z których można dowiedzieć się, jakie są roczne dochody karteli narkotykowych.mówi Maja Ruszpel, pomysłodawczyni i autorka akcji. – Szacuje się, że aż 208 milionów ludzi sięga rocznie po narkotyki. Jednak kupując je raczej nie myślimy o tym, że właśnie wsparliśmy wojny gangów narkotykowych w Meksyku czy wyzysk rolników z Afganistanu. Ważne, by mieć tego świadomość i zastanowić się, czy naprawdę chce się do tego przykładać rękę. – dodaje.

Ulotki są przyklejone do ścian w formie bloczków po 10 kartek – każdy może oderwać jedną z nich i zabrać ze sobą. Autorem projektu jest Robert Poryzała, architekt i grafik współpracujący z agencjami reklamowymi i organizacjami pozarządowymi.

Nieodłącznym elementem akcji „Miasto Wciąga” są dyżury pracowników Fundacji Inspiratornia w wybranych klubach i klubokawiarniach, poświęcone profilaktyce i edukacji, a skierowane do osób zażywających narkotyki. – Będziemy informować o możliwości wzięcia udziału w programach profilaktycznych, takich jak FreD goes net, którego celem jest podniesienie wiedzy uczestników na temat szkodliwości używania substancji psychoaktywnych, a także zachęcenie ich do oceny indywidualnego ryzyka używania narkotyków i – w efekcie – do zmiany zachowań, czyli ograniczenia używania substancji lub abstynencji. W czasie dyżurów w klubach przekazujemy także informacje na temat polskiego prawa narkotykowego, ale też udzielamy porad prawnych online.mówi Agnieszka Sieniawska z Fundacji Inspiratornia.

Więcej o programie FreD w artykule „Profilaktyka narkomanii – program FreD”.

Ponieważ najczęściej używanym narkotykiem w Polsce jest marihuana to dodatkowo osoby, które nadużywają tej substancji, będę informowane o specjalnym programie terapeutycznym Candis, który został stworzony z myślą o nich. Również dla nich organizator akcji przygotował specjalną ulotkę informacyjną – po przyłożeniu do niej dłoni pojawia się informacja na temat programu oraz adres strony internetowej i kod QR z odnośnikiem do niej.

Czytaj więcej o Candis.

Akcja Fundacji Inspiratornia jest finansowana przez Krajowe Biuro ds. Przeciwdziałania Narkomanii.

Opracowano na podstawie informacji organizatora.

Fot. materiały prasowe

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *