26 czerwca na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Solidarności z Osobami Uzależnionymi. Z tej okazji Polska Sieć Polityki Narkotykowej rusza z kampanią „Przerwij milczenie. Porozmawiajmy o narkotykach”, w ramach której w warszawskich autobusach i metrze pojawią się spoty i plakaty informujące o łamaniu praw człowieka przez drastyczne prawo narkotykowe. W akcji wezmą udział również osoby znane z mediów i związane ze środowiskiem akademickim.

 

W ramach obchodów Dnia Solidarności z Uzależnionymi na całym świecie – m.in. w Londynie, Paryżu, Rzymie, Meksyku, Moskwie i w innych 70 miastach – będą realizowane działania z zakresu informowania opinii publicznej na temat szkodliwości obecnego prawa narkotykowego wobec osób uzależnionych.

W tym roku Polska Sieć Polityki Narkotykowej zorganizowała kampanię społeczną ukierunkowaną na zmianę ustawy narkotykowej, która obecnie penalizuje posiadanie jakiejkolwiek ilości narkotyków, za co grozi kara pozbawienia wolności do lat 3. Sankcje te nie miały objąć ich użytkowników, jednak mimo to od 2000 r. rocznie zatrzymywanych jest ok. 30 tys. osób podejrzanych o posiadanie zakazanych prawem substancji. W większości są to młodzi ludzie eksperymentujący z narkotykami bądź uzależnieni, którzy nie są związani z przestępczością narkotykową. Z raportu EMCDDA opublikowanego w 2008 r. wynika, że liczba przestępstw dotyczących posiadania narkotyków wzrosła z 1 896 przypadków przed zaostrzeniem przepisów, czyli w 1999 r., do 31 260 przypadków w 2007 r., tj. o 1648%.

W akcji wezmą udział również osoby znane z mediów i ze środowiska akademickiego, które będą nawoływać do racjonalnej debaty na temat polityki narkotykowej w Polsce. W ramach solidarności z ofiarami prawa narkotykowego aktorzy, naukowcy, dziennikarze i muzycy fotografują się wraz z grafiką akcji „Przerwij milczenie. Porozmawiajmy o narkotykach”, przedstawiającą ręce rozrywające kajdany, która symbolicznie ma nawiązywać do łamania tabu. W kampanię zaangażowali się m.in. muzyk Michał Wiśniewski, piosenkarka Natalia Przybysz, dziennikarz Jacek Żakowski, publicystka Kazimiera Szczuka, aktor Redbad Klynstra. prawnik dr hab. Monika Płatek, dr hab. Wiktor Osiatyński oraz terapeuta uzależnień dr med. Bohdan T. Woronowicz.

Osoby zainteresowane udziałem w akcji mogą umieścić swoje zdjęcie wraz z grafiką plakatu na swoim profilu na Facebooku oraz przesłać je na adres biuro@politykanarkotykowa.com

Więcej informacji pod numerem telefonu: 606 662 355.

Oprac. na podstawie informacji Polskiej Sieci Polityki Narkotykowej

fot. materiały organizatora

{phocagallery view=category|categoryid=1|limitstart=0|limitcount=0}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *