Fundacja Inspiratornia zaprasza do skorzystania z bezpłatnych porad prawnych – zarówno osoby, które mają problemy z prawem z powodu używania narkotyków, jak i te, które używają narkotyków i chcą wiedzieć więcej na temat prawa narkotykowego w Polsce. Aby z inicjatywy mogło skorzystać jak najwięcej osób, pomoc jest udzielana telefonicznie oraz online.

 

Jakich spraw mogą dotyczyć porady prawne? Zgodnie z art. 62 ust.1 Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, „kto posiada środki odurzające lub substancje psychotropowe podlega karze pozbawienia wolności do lat 3”. Najczęściej paragraf ten dotyka osób młodych, eksperymentujących z narkotykami i posiadających ich nieznaczne ilości (od 1 do 3 gramów) lub uzależnionych. Średnio rocznie zatrzymywanych jest 30 tysięcy osób. Dlatego to właśnie osoby zatrzymane z powodu posiadania nieznacznych ilości narkotyków na własny użytek mogą liczyć na pomoc realizatorek akcji. – Osoby, te często nie znają prawa i nie wiedzą, co mogą zrobić w sytuacji, gdy zostały zatrzymane przez policję – mówi Agnieszka Sieniawska z Fundacji Inspiratornia i koordynatorka Biura Rzecznika Praw Osób Uzależnionych. – Wśród ponad 400 osób, które przez ostatnie 5 lat zgłosiły się do mnie, zdecydowana większość nie zdawała sobie sprawy z tego, że może podjąć terapię czy skorzystać ze znowelizowanego artykułu 62 Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. – dodaje.

Tymczasem w Polsce od 2 lat prokuratura lub sąd – w ściśle określonych okolicznościach – mogą podjąć decyzję o odstąpieniu od ścigania. Warunkiem jest jednoczesne wystąpienie trzech przesłanek: osoba posiada niewielką ilość narkotyku, narkotyk ten posiada na własny użytek oraz zostanie stwierdzona niska szkodliwość społeczna czynu.

Jeśli osoba uzależniona lub używająca szkodliwie substancji psychoaktywnej zechce poddać się leczeniu lub zgodzi się na udział w programie edukacyjno-profilaktycznym (CANDIS lub FRED GOES NET), prokurator może zawiesić wobec niej postępowanie. – Chcemy popularyzować informacje na temat możliwości podjęcia terapii i udziału w programach profilaktycznych i w ten sposób pomagać osobom, które mają problemy z narkotykami. Jednak przede wszystkim nieodpłatnie przygotowujemy pisma procesowe, udzielamy porad i konsultacji prawnych. W sytuacji gdy dana osoba ma wytoczoną sprawę umiemy jej skutecznie pomóc. – mówi Maja Ruszpel, organizatorka akcji.

Fundacja Inspiratornia zaprasza osoby mające problemy prawne w związku z używaniem narkotyków do bezpośredniego kontaktu. Porady są realizowane w ramach akcji MIASTO WCIĄGA – wystarczy wysłać e-mail na adres miastowciaga@gmail.com lub zadzwonić pod numer 606 662 355. Można także skontaktować się za pośrednictwem portalu Facebook – www.facebook.com/miastowciaga.

Akcja realizowana jest z funduszy Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii.

Oprac. na podst. informacji Fundacji Inspiratornia

Fot. red.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *