Polska Sieć Polityki Narkotykowej zaprosiła do współpracy siedmiu ekspertów z obszaru polityki narkotykowej i praw człowieka w celu przyspieszenia w Polsce zmian ukierunkowanych na racjonalizację i humanizację prawa narkotykowego oraz reformę lecznictwa osób uzależnionych. Wśród zaproszonych znaleźli się m.in. dr Ewa Woydyłło, psycholog i terapeutka uzależnień, prof. Jerzy Vetulani, neurobiolog, oraz Marek Balicki, lekarz psychiatra i były Minister Zdrowia.

 

Ponadto w skład Rady weszli: dr Piotr Kładoczny – prawnik z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, prof. Krzysztof Krajewski – kierownik Katedry Kryminologii UJ, oraz dziennikarze – Ewa Wanat i Piotr Pacewicz. Razem tworzą oni Radę Programową PSPN, która będzie ciałem doradczym i inicjatywnym dla Polskiej Sieci Polityki Narkotykowej.

Na pierwszym spotkaniu Rady dyskusja skoncentrowała się wokół najistotniejszych kwestii, zarówno prawnych, jak i leczniczych. Jak powiedział prof. Krzysztof Krajewski, po nowelizacji Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii w 2011 roku można zastanawiać się nad dalszymi zmianami w prawie narkotykowym, w tym nad przekwalifikowaniem posiadania cannabis w wykroczenie (wzorem prawa obowiązującego w Czechach).

Dr Piotr Kładoczny zasugerował, że Polska, idąc śladem innych państw europejskich, powinna stworzyć tabelę wartości granicznych posiadanych narkotyków, która precyzyjnie definiowałaby, czym są „znaczne” i „nieznaczne” ilości substancji. Takie działanie ułatwiłoby pracę Policji. – Dzięki tabeli student posiadający na przykład 1 gram marihuany nie byłby traktowany jak potencjalny przestępca. Efekt takiej zmiany to nie tylko zaoszczędzenie pieniędzy przeznaczonych na ściganie, ale przede wszystkim niekryminalizowanie młodych ludzi. – podkreślił dr Kładoczny.

Członkowie Rady zwrócili także uwagę na konieczne zmiany w lecznictwie: – Należy zróżnicować ofertę terapeutyczną. Potrzebne są programy psychoedukacyjne, a abstynencja nie może być jedynym celem terapii. Kiedy mówimy o osobach zażywających narkotyki rekreacyjnie nie jest ona konieczna, a w wypadku osób uzależnionych bywa nieosiągalna. Mamy przestarzały model leczenia osób uzależnionych od narkotyków i trzeba go zmienić. – stwierdziła dr Woydyłło.

Mówiąc o reformach w obszarze zdrowia trzeba pamiętać, że konieczne jest też wprowadzenie medycznej marihuany. Pomaga ona przy takich chorobach, jak stwardnienie rozsiane, a w chorobach nowotworowych łagodzi ból. Na świecie używanie marihuany do celów leczniczych staje się standardem. – dodał Marek Balicki. Z kolei prof. Jerzy Vetulani zwrócił uwagę na panujące w Polsce zjawisko narkofobii: – W wielu publicznych debatach na temat nielegalnych narkotyków dominują emocje i przesądy. Tymczasem marihuana, tak jak morfina, ma swoje miejsce w medycynie i nie można udawać, że chorym nie pomaga. To karygodne, że państwo zabrania im dostępu do tego leku, a w majestacie prawa zezwala na sprzedaż papierosów i alkoholu.

Rada Programowa będzie się spotykać regularnie, a dzięki wiedzy i doświadczeniu jej członków będzie wspierać kolejne kroki mające na celu reformę polskiej polityki narkotykowej.

Opracowano na podstawie informacji prasowej Polskiej Sieci Polityki Narkotykowej
fot. PSPN

Komentarze

slawek2013-11-07 14:48:42

dla mnie to zenada alkochol tez odurza niby fajki szkoda na raka a ziolo jest wesolo i mniej szkodliwe i jeszcze jak pomaga to kulwa czego oni chca jak bym mogl to bym ich zbombardowal ustalaja sobie swoje prawo a ja znam swoje i jak chce to bede jaral od czasu do czasu nikt mi nie zabroni przestepca nie jestem;)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *