Menu

Czy polskie prawo narkotykowe jest skuteczne?

Czy polskie prawo narkotykowe jest skuteczne?

31 marca br. w polskim Sejmie odbyła się konferencja prasowa pt. „Na świecie dekryminalizacja narkotyków staje się faktem”. Towarzyszyło jej przedstawienie polskiej wersji  raportu „Cicha rewolucja – dekryminalizacja narkotyków na świecie”, wydanego przez brytyjską organizację Release. Uczestnicy konferencji odnieśli się przede wszystkim do obowiązujących przepisów prawa narkotykowego w Polsce.

Raport „Cicha rewolucja…” opisuje zmiany w polityce narkotykowej, jakie zaszły w ostatnich latach – w tym kwestie legalizacji narkotyków i odstępowania od karania za ich posiadanie (raport można pobrać ze strony Polskiej Polityki Narkotykowej).

W konferencji wzięli udział: poseł Ryszard Kalisz, muzyk Tomasz Lipiński, prawnik dr Piotr Kładoczny z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, terapeuta uzależnień Paweł Siłakowski oraz Maja Ruszpel z Polskiej Sieci Polityki Narkotykowej.

- Prawo narkotykowe, które obowiązuje dziś w Polsce, niezależnie od nowelizacji z roku 2011, jest jednym z najbardziej restrykcyjnych na świecie. – mówił poseł Ryszard Kalisz. - W krajach, które prowadzą racjonalną politykę antynarkotykową dokonuje się dekryminalizacji narkotyków, zarówno miękkich, jak i twardych. –  podkreślał. Poseł Kalisz wspomniał także o tym, że dekryminalizację narkotyków wprowadzono także w takich krajach, jak Czechy (2010), Estonia (2002) czy Portugalia (2001). Mówił również o zmianach w Urugwaju oraz w stanie Kolorado w USA, gdzie zalegalizowano sprzedaż i konsumpcję marihuany.

Tymczasem w Polsce, każdej osobie, która posiada małe ilości narkotyków na własny użytek, grozi kara więzienia do lat 3. Problemu tego nie rozwiązała nowelizacja z 2011 roku, która pozwala prokuratorowi na odstąpienie od ścigania w momencie, gdy dana osoba miała przy sobie nieznaczne ilości substancji psychoaktywnych.

Jak jednak twierdzi Ryszard Kalisz, prokuratorzy rzadko umarzają sprawy, ponieważ skierowanie ich do sądu zazwyczaj kończy się sukcesem. Problemem w tym wypadku jest brak tabeli norm, które precyzyjnie określałaby, jaka ilość posiadanego narkotyku jest ilością „nieznaczną”. Tego typu tabele z powodzeniem są stosowane w wielu krajach europejskich – w Polsce takie narzędzie, choć jest potrzebne, nie istnieje. - W prokuraturach mówiono nam, że potrzebne jest wprowadzenie konkretnych przepisów, określających, czym jest „nieznaczna ilość” i jakiego dokładnie środka. – podkreślał prawnik dr Piotr Kładoczny.

Gość specjalny konferencji, muzyk Tomasz Lipiński, stwierdził, że obecne prawo narkotykowe w Polsce jest tworzone w oparciu o mity i uprzedzenia. - Przesądem jest pogląd, że problem narkotyków dotyczy jedynie marginesu społecznego czy młodych ludzi, którzy dążą w jego stronę. W drugiej dekadzie XXI wieku z narkotykami styka się każdy młody człowiek, we wszystkich miejscach w Polsce. I ci, którzy właśnie wchodzą w życie, muszą być na to przygotowani. Czy obowiązujące aktualnie prawo kształci ich w tym kierunku? Nie, ono ich straszy i oczywiście robi to nieskutecznie, bo strachem się wychowywać nie da. – podkreślał Lipiński.

Tę myśl rozwinął Paweł Siłakowski, terapeuta uzależnień: - Skutkiem karania za substancje psychoaktywne jest to, że na rynku pojawiły się środki, które można  kupić drogą legalną. – skomentował, odnosząc się w ten sposób do sprawy dopalaczy i podobnych im substancji.

Na zakończenie konferencji Maja Ruszpel z Polskiej Sieci Polityki Narkotykowej podała dane statystyczne prezentujące skutki działającego obecnie prawa. - W Polsce co 3 minuty zatrzymuje się osobę podejrzaną o posiadanie nielegalnych substancji psychoaktywnych. Rocznie zatrzymywanych jest 30 tysięcy takich osób, z czego większość to nie przestępcy, lecz młodzi ludzie eksperymentujący z narkotykami lub osoby uzależnione. To nieskuteczne prawo kosztuje polskie państwo 80 milionów złotych rocznie.

Streaming z debaty dostępny jest pod linkiem:
http://www.sejm.gov.pl/sejm7.nsf/transmisje.xsp?unid=9A4D116F8C13D100C1257CA80049B523#

Opracowano na podstawie informacji Polskiej Sieci Polityki Narkotykowej

Fot. materiały prasowe
Na zdjęciu: Maja Ruszpel, Tomasz Lipiński i Ryszard Kalisz.

Skomentuj
powrót na górę
Napisz do nas!
Na pytania naszych Czytelników odpowiada dr med. Bohdan T. Woronowicz.
Wystarczy wypełnić poniższy formularz.

Odpowiedzi będą publikowane anonimowo na stronach portalu.
Przesłane w formularzu dane pozostają do wiadomości Redakcji.
Wyrażam zgodę na publikację w serwisie UZALEŻNIENIE.com.pl