Już 10 warszawskich klubów przystąpiło do akcji „MIASTO WCIĄGA”. W toaletach tych klubów można znaleźć imitacje narkotyków. Jest to pierwsza odsłona akcji społecznej Fundacji Inspiratornia, której celem jest ograniczenie zażywania i nadużywania substancji psychoaktywnych oraz wynikających z tego konsekwencji – zarówno zdrowotnych, jak i karnych – wśród mieszkańców Warszawy.

 

„MIASTO WCIĄGA” to akcja społeczna realizowana w klubach, a konkretnie w… toaletach klubów. – Jest to pierwsza taka akcja w Polsce. Rozlepiamy wlepki imitujące różne narkotyki – marihuanę, amfetaminę, ekstazy – na ścianach, na podłogach i na blatach umywalek. Wlepki są tej samej wielkości co prawdziwe narkotykimówi Maja Ruszpel z Fundacji Inspiratornia. – To co przedstawiają jest niejednoznaczne, dla niektórych kontrowersyjne. Tymczasem mają tylko zwrócić uwagę na inną informację – obok imitacji narkotyku na wlepce znajduje się adres e-mail, na który każdy może anonimowo napisać, by zasięgnąć porady profilaktycznej lub prawnej związanej z używaniem narkotyków. Wlepki można zobaczyć na Facebookowej stronie akcji.

Czemu wlepki i czemu w klubach? Z badań Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii (KBPN) i Biura Rzecznika Praw Osób Uzależnionych wynika, że największą grupę osób zażywających narkotyki stanowią osoby młode, posiadające wykształcenie średnie lub wyższe i zamieszkujące duże miasta, zaś miejscem, w którym często przyjmuje się narkotyki są właśnie kluby nocne, gdzie młodzi spędzają czas wolny lub bawią się w weekendy. Tymczasem za posiadanie każdej ilości narkotyku w Polsce grozi kara więzienia do lat 3.

Młodzi ludzie, którzy eksperymentują z narkotykami często nie zdają sobie sprawy z konsekwencji. Stąd, nie mają świadomości, że przy tak restrykcyjnym prawie jakie mamy, typowy przestępca narkotykowy w Polsce to nie diler (bo jego trudniej złapać), ale właśnie uczestnik zabawy, student, mężczyzna w wieku 19-27 lat, przyłapany z małą ilością marihuany w weekend wieczorem w parku lub pod klubem muzycznym – komentuje Agnieszka Sieniawska, prawnik w programie Rzecznika Praw Osób Uzależnionych, Polska Sieć Polityki Narkotykowej.

Według danych Ministerstwa Sprawiedliwości, za posiadanie niewielkiej ilości substancji psychoaktywnych na własny użytek karę więzienia w zawieszeniu orzeka się rocznie wobec 9 tys. osób, a wyroki bezwzględnego pozbawienia wolności – wobec 500. Tymczasem w wielu europejskich państwach – wzmacniając jednocześnie działania profilaktyczne, edukacyjne i terapeutyczne – dopuszczono możliwość niekarania za posiadanie małych ilości na własny użytek, przesuwając w ten sposób problem uzależnienia od narkotyków z prawa karnego na obszar zdrowia publicznego.

Narkotyki to w naszym społeczeństwie temat zmitologizowany, obrośnięty lękami i stereotypami – dodaje Maja Ruszpel. – Ludzie się boją, wstydzą mówić, że „biorą” albo, że są uzależnieni. Nie szukają pomocy, bo boją się konsekwencji ujawnienia prawdy. Te kluby, które zechciały przystąpić do akcji wiedzą, że nie ma sensu udawanie, że problemu nie ma, chcą pomóc swoim klientom. Dzięki temu możemy być bliżej tych osób, które potrzebują pomocy lub po prostu porady.

W ramach projektu „MIASTO WCIĄGA” nieodpłatnie udzielane są porady profilaktyczne oraz porady dla osób, które mają problemy prawne z powodu posiadania małych ilości narkotyków. Przez cały okres akcji (luty-czerwiec 2013) trwają dyżury prowadzone zarówno anonimowo, online, jak i na miejscu w klubie. Każdy zainteresowany może napisać na adres miastowciaga@gmail.com.

Swoimi działaniami akcja „MIASTO WCIĄGA” obejmie docelowo 40 klubów w Warszawie.

Program ten, realizowany przez Fundację Inspiratornia, został wybrany w konkursie Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii. Jest zlecony do realizacji i w całości finansowany przez KBPN (które zleca zadania w imieniu Ministra Zdrowia).

Na podstawie informacji Fundacji Inspiratornia opracowała DB
fot. Fundacja Inspiratornia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *