Menu

Syntetyki zalewają europejski rynek

Amfetamina i ecstasy wciąż cieszą się dużym powodzeniem w Europie, a w Polsce niestety coraz większym. Dotyczy to zarówno zażywania, jak również ich produkcji. Jednocześnie ilość konfiskat tych substancji w naszym kraju jest niewielka. Poniżej przedstawiamy statystyki zawarte w „Europejskim raporcie narkotykowym 2013”.

Sytuacja narkotykowa - europejska perspektywa w 2013 roku

Problem narkotykowy w Europie „podlega nieustannym zmianom” - wynika z "Europejskiego raportu narkotykowego 2013: Tendencje i osiągnięcia", opublikowanego pod koniec maja br. przez europejską agencję ds. problemu narkotykowego (EMCDDA) z siedzibą w Lizbonie. Pojawiają się nowe zagrożenia stanowiące wyzwanie dla prowadzonej obecnie polityki i obowiązującej praktyki. 

Plaga „nowych narkotyków”

Rynek narkotykowy „wzbogaca się” średnio o jedną nową substancję psychoaktywną tygodniowo, przez co jego analiza jest bardzo utrudniona. Kiedy pojawia się nowa substancja psychoaktywna i jest ona wycofywana po badaniach kontrolnych, jej producenci od razu tworzą podobną. Co więcej, sprzedają ją z błędnie opisanymi etykietami.

Heroina - najgroźniejszy zabójca

Mimo że statystyki z ostatnich lat wykazują, że liczba nowych osób uzależnionych od heroiny zmalała, to narkotyk ten wciąż jest główną przyczyną uzależnień, wielu chorób i zgonów wśród tych, którzy po niego sięgają. W Europie uzależnieni od heroiny to aż 48 proc. wszystkich pacjentów leczonych z narkomanii.

Dopalacze i nowe narkotyki – nieznany zabójca

Najniebezpieczniejsze jest to, co nieznane, bo najtrudniej jest się przed tym bronić. Producenci nowych narkotyków prześcigają się w tworzeniu kolejnych substancji psychoaktywnych, działających podobnie do nielegalnych narkotyków. „Mieszanki ziołowe”, „dopalacze”, „sole do kąpieli” – brzmi niewinnie, a tak naprawdę, pod tymi nazwami kryją się substancje, które mogą zagrażać życiu.

„Amfa” i ecstasy – wrogowie młodych Europejczyków

W Polsce aż 24 proc. osób, które leczą się z narkomanii, trafia na terapię z powodu zażywania amfetaminy. Esctasy, amfetamina i metamfetamina to druga, po konopiach indyjskich, grupa najczęściej używanych nielegalnych substancji. Zażywanie amfetamin grozi m.in. chorobą wieńcową, nadciśnieniem, a także depresją i psychozą paranoidalną.

Narkotyki a choroby zakaźne

W Europie w ciągu ostatnich dziesięciu lat z powodu przedawkowania narkotyków co godzinę umierała jedna osoba. Oprócz szkód wynikających z bezpośredniego wpływu substancji uzależniających na organizm, wiele zagrożeń niesie też sposób przyjmowania narkotyków. Najgroźniejsza jest iniekcja (zastrzyki), która często jest przyczyną zakażenia wirusem HIV czy wirusem zapalenia wątroby typu B i C.

Nowe narkotyki wielkim zagrożeniem

Szałwia, spice lub sole do kąpieli -  brzmią niegroźnie, ale mogą być śmiertelnie niebezpieczne. Eksperymenty z nimi niosą takie same ryzyko, jak zażywanie kokainy czy heroiny. Potrafią uzależnić i zrujnować zdrowie. 
Napisz do nas!
Na pytania naszych Czytelników odpowiada dr med. Bohdan T. Woronowicz.
Wystarczy wypełnić poniższy formularz.

Odpowiedzi będą publikowane anonimowo na stronach portalu.
Przesłane w formularzu dane pozostają do wiadomości Redakcji.
Wyrażam zgodę na publikację w serwisie UZALEŻNIENIE.com.pl