Menu

Uzależnienia wczoraj i dziś

Problem uzależnień pojawiał się w społeczeństwach, które nie znały jeszcze pisma. Picie alkoholu lub nadużywanie innych substancji było już przedmiotem refleksji starożytnych myślicieli. Z problematyką uzależnienia od alkoholu niejednokrotnie stykała się także kultura judeochrześcijańska, zaś kulturom Wschodu nie obce były nałogi narkotykowe. Nadmierne spędzanie czasu w kasynach, na polowaniach czy chęć zaspokajania seksualnych potrzeb towarzyszyły ludziom od zawsze. 

Pierwszy w Polsce lek na bazie marihuany

Jak podaje Krajowe Biuro ds. Przeciwdziałania Narkomanii (KBPN), w grudniu 2012 roku Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych dopuścił do obrotu produkt leczniczy Sativex, zawierający Delta-9-tetrahydrocannabinolum oraz Cannabidiolum. Sativex jest pierwszym lekiem tego typu dopuszczonym do obrotu w Polsce.

Nałogi wspierają nawyk sabotowania samego siebie

W naturze największą wartością jest życie, w świecie ludzkim - niekoniecznie. Wrogość lub obojętność opiekunów w dzieciństwie tłumią odruch działania w zgodzie ze swoimi potrzebami. Zaniedbywanie powoduje, że tworzymy wokół siebie wyimaginowane zastępcze światy, w których bezrozwojowo tkwimy, tym samym działając przeciwko sobie. Takimi psychicznymi azylami są też uzależnienia.

Od niewinnych eksperymentów do uzależnienia

Uzależnienie od narkotyków nie jest zwykłą słabością, ale chorobą mózgu. O problemie tym mówimy wówczas, gdy osoba zażywająca narkotyk przekroczy trudną do wyznaczenia granicę między chęcią spożycia narkotyku, wyrażającą dobrowolność, a przymusem, który całkowicie zaburza kontrolę. Uzależnić może się każdy, bez względu na pochodzenie, płeć czy status społeczny. Jak to się dzieje, że wpadamy w…

Ecstasy: wzrost empatii za cenę zdrowia

Ecstasy to syntetyczny, psychoaktywny narkotyk, który działa podobnie do pobudzającej amfetaminy i halucynogennej meskaliny. Wywołuje przypływ energii, euforii oraz empatii wobec innych. Zniekształca percepcję czasu i zmysłów. Swego czasu szczególnie popularny w klubach nocnych podczas długich imprez tanecznych.  

Wyjaśniono związek między szukaniem nowych wrażeń a uzależnieniami

Mechanizm odpowiedzialny zarówno za skłonność do poszukiwania mocnych wrażeń, jak i za podatność na uzależnienia odkryli w mózgu naukowcy z Zakładu Neurofarmakologii Molekularnej Instytutu Farmakologii PAN w Krakowie. Ich praca została opublikowana w najnowszym numerze renomowanego pisma "Biological Psychiatry".

Konopie indyjskie najczęściej zażywanym narkotykiem

Konopie indyjskie to zdecydowanie najczęściej używany nielegalny narkotyk – wynika z badań przeprowadzonych w 2011 r. w ramach europejskiego projektu badań ankietowych w szkołach na temat spożywania alkoholu i innych narkotyków (ESPAD). Jak wskazuje KBPN, ostatnie badania prowadzone w Polsce również potwierdzają wzrost konsumpcji marihuany i haszyszu, zarówno wśród młodzieży, jak i mieszkańców naszego kraju…

Farmakolog: najgroźniejsze dla zdrowia są mieszanki dopalaczy

Najgroźniejsze dla zdrowia są preparaty zawierające mieszanki dopalaczy oraz nowe substancje psychostymulujące o niezbadanym jeszcze działaniu – przestrzega w rozmowie z PAP farmakolog prof. Krystyna Gołembiowska z Instytutu Farmakologii PAN w Krakowie.
Napisz do nas!
Na pytania naszych Czytelników odpowiada dr med. Bohdan T. Woronowicz.
Wystarczy wypełnić poniższy formularz.

Odpowiedzi będą publikowane anonimowo na stronach portalu.
Przesłane w formularzu dane pozostają do wiadomości Redakcji.
Wyrażam zgodę na publikację w serwisie UZALEŻNIENIE.com.pl