Menu

Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o marihuanie, ale boicie się zapytać

Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o marihuanie, ale boicie się zapytać

Marihuana jest najpopularniejszą z nielegalnych substancji, po które sięga młodzież. Do jej używania przyznaje się coraz więcej młodych– co trzeci nastolatek deklaruje, że inicjację ze „skrętem” ma już za sobą. Tymczasem zawartość THC w dostępnej na czarnym rynku „trawce” systematycznie rośnie, co zwiększa niebezpieczeństwo uzależnienia. Jak rozpoznać, czy dziecko bierze i jak je ustrzec przed wpadnięciem w narkotyki?

Ludzki mózg zostaje w pełni ukształtowany w wieku dwudziestu kilku lat. W ostatnim okresie dojrzewania rozwijają się m.in. procesy planowania i kontroli impulsów. Jaki ma to wpływ na nastolatków? Z jednej strony są oni bardziej spontaniczni i żądni wrażeń niż dorośli, z drugiej jednak wykazują większe skłonności do podejmowania zachowań ryzykownych, takich jak na przykład zażywanie narkotyków. Marihuana może być szczególnie niebezpieczna dla dzieci i młodzieży w okresie dojrzewania, zagrażając ich zdrowiu, samopoczuciu, i wpływając na przyszłe dorosłe życie.

Jak ustrzec swoje dzieci przed narkotykami?

Dobrym początkiem będzie szczera rozmowa. I chociaż najlepiej byłoby zacząć rozmawiać już z małymi dziećmi – zanim wejdą w wiek, w którym zwykle zaczyna się przygody z używkami – to na pogadankę o narkotykach nigdy nie jest za późno. Przy podejmowaniu własnych decyzji dzieci często sugerują się wskazówkami rodziców, dlatego też jasny komunikat opiekuna potępiający zażywanie narkotyków może je do tego zniechęcić.

Temat marihuany nie jest jednak łatwy ze względu na docierające z mediów sprzeczne informacje dotyczące zarówno jej szkodliwości, jak i użyteczności medycznej. Ponadto, wielu rodziców obecnych nastolatków w przeszłości próbowało marihuany, co może przysparzać dodatkowych trudności w prowadzeniu otwartej rozmowy. Zatem jak to przeprowadzić taką rozmowę, aby osiągnąć zamierzony efekt? Po pierwsze, przygotuj się do dyskusji - poznaj wszystkie prawdy i mity o narkotykach, a ewentualny fakt eksperymentowania z używkami wykorzystaj na swoją korzyść i opowiedz dzieciom o ich skutkach z własnego doświadczenia. Mów szczerze i otwarcie, wyraź troskę i zainteresowanie życiem swojej pociechy. I przede wszystkim słuchaj. Utwierdzaj dziecko w poczuciu własnej wartości i wspieraj je na każdym kroku, aby nie musiało za wszelką cenę szukać akceptacji u rówieśników. Być może w ten sposób uniknie niebezpieczeństwa, jakim jest uzależnienie od narkotyków.

Jak rozmawiać z dzieckiem?

  • Słuchaj!
  • Wyraź stanowczo swoje zdanie na temat zażywania narkotyków
  • Wspieraj dziecko i pomóż mu uporać się z presją ze strony rówieśników
  • Poznaj jego przyjaciół i ich rodziców
  • Monitoruj miejsce pobytu dziecka
  • Nadzoruj jego aktywności
  • Staraj się często rozmawiać z dzieckiem

 
Dlaczego młodzi ludzie sięgają po marihuanę?

Dzieci i młodzież zaczynają palić marihuanę z różnych powodów – zazwyczaj kieruje nimi ciekawość oraz chęć dopasowania się do grupy rówieśniczej. Część z nich zna kogoś, kto zaczął używać marihuany i namawia do tego innych. Większe ryzyko sięgnięcia po „skręta” dotyczy tych młodych, którzy wcześniej palili papierosy i pili alkohol, młodzieży z nieleczonymi zaburzeniami psychicznymi (takimi jak ADHD, zaburzenia zachowania czy zaburzenia lękowe) oraz osób, nad którymi w przeszłości znęcano się psychicznie lub fizycznie. Także nadużywanie alkoholu lub narkotyków przez członków rodziny stanowi istotny czynnik ryzyka. Dla młodych osób zażywanie narkotyków staje się również sposobem radzenia sobie z własnymi emocjami: lękiem, złością, depresją oraz… nudą. Często „odlot” wydaje się być dobrą ucieczką od problemów dorastania…

Czym w ogóle jest marihuana?

Marihuana jest narkotykiem pochodzenia naturalnego, występującym w postaci zielonej, brązowej lub szarawej mieszanki wysuszonych i rozdrobionych liści, łodyg, nasion oraz kwiatostanów konopi (Cannabis sativa). Substancją psychoaktywną zawartą w przetworach konopi jest THC – tetrahydrokanabinnol. Istnieje wiele potocznych nazw, którymi określa się marihuanę: trawa, trawka, marycha, maryśka, gandzia, zioło, ziele, zielone, a także – od form jej zażywania – joint (dżoint), skręt, blunt (blant). Innym rodzajem środków odurzających produkowanych z konopi jest haszysz.

Marihuana jest najczęściej przyjmowana drogą wziewną –  najczęściej susz palony jest sam lub w połączeniu z tytoniem po zawinięciu w bibułkę (tzw. joint) lub też pali się w fifkach, tradycyjnych fajkach, lufkach, sziszach lub bongach (fajkach wodnych). Palona marihuana wytwarza bardzo charakterystyczny, mdły i lekko słodkawy zapach ziół. Innym sposobem zażywania narkotyku jest dodawanie go do jedzenia, np. ciast czy ciasteczek lub zaparzanie suszu jak herbaty.


powrót na górę
Napisz do nas!
Na pytania naszych Czytelników odpowiada dr med. Bohdan T. Woronowicz.
Wystarczy wypełnić poniższy formularz.

Odpowiedzi będą publikowane anonimowo na stronach portalu.
Przesłane w formularzu dane pozostają do wiadomości Redakcji.
Wyrażam zgodę na publikację w serwisie UZALEŻNIENIE.com.pl