Menu

Nastolatki i narkotyki, czyli trudne pytania na temat brania

Nastolatki i narkotyki, czyli trudne pytania na temat brania

Eksperymentowanie z narkotykami staje się nieodłącznym elementem okresu dojrzewania. Nastolatki żądne coraz to nowszych, podniecających przeżyć sięgają po wszelkie możliwe środki, aby je osiągnąć. Dlatego narkotyki, z racji swej niedostępności i ogólnego zakazu dotyczącego ich spożywania, stają się tym bardziej pociągające. Warto więc zadbać o to, by mieć podstawową wiedzę na temat najpopularniejszych substancji zażywanych przez młodzież, skutków ich brania oraz dostępnych form pomocy. Poniżej przedstawiamy najczęściej zadawane pytania dotyczące przygód nastolatków z narkotykami.

Dlaczego nastolatki biorą narkotyki?

  • By się dopasować

Wielu młodych ludzi bierze narkotyki, ponieważ „inni też tak robią”, a oni sami boją się, że jeżeli nie będą uczestniczyć w tego typu rozrywkach, to nie zostaną zaakceptowani przez rówieśników.

  • By poczuć się dobrze.

Narkotyki wchodzą w chemiczną interakcję z mózgiem, wywołując uczucie przyjemności, którego intensywność zależy od rodzaju narkotyku, który jest przyjmowany.

  • By poczuć się lepiej.

Spora grupa nastolatków cierpi na depresję, lęk socjalny, stres czy po prostu dolegliwości natury fizycznej. Zażywanie narkotyków może stanowić próbę ulżenia sobie i złagodzenia bolesnych uczuć. Stresogenne sytuacje mogą przyczyniać się do inicjacji narkotykowych, jak i kolejnych powrotów do ich zażywania.

  • By lepiej sobie radzić.

Żyjemy w świecie współzawodnictwa, w którym presja, aby być najlepszym jest czasem zbyt silna. Niektórzy sięgają po pewne narkotyki, aby podnieść i ulepszyć swoje wyniki, np. w nauce.

  • By eksperymentować.

Nastolatki często mają potrzebę szukania nowych, ekscytujących wrażeń, szczególnie takich, które wywołują dreszczyk emocji lub sprawiają, że dzięki temu stają się odważniejsze.

Które narkotyki są najczęściej zażywane przez nastolatki?

Alkohol i tytoń są najczęściej zażywanymi narkotykami. Kolejno pod względem rozpowszechnienia wśród młodych plasują się: marihuana i haszysz, leki uspokajające bez przepisu lekarza, substancje wziewne oraz amfetamina, a także środki halucynogenne (np. LSD) oraz ecstasy. Spora grupa młodzieży ma również kontakt z tzw. „dopalaczami”, czyli preparatami nieobjętymi kontrolą prawną, zawierającymi w swoim składzie substancje psychoaktywne pochodzenia naturalnego lub syntetycznego.   

W jaki sposób nastolatki uzależniają się od narkotyków i jakie są czynniki, zwiększające to ryzyko?

Niektóre osoby są bardziej podatne na uzależnienie, inne mniej – wszystko zależy od możliwych czynników ryzyka. Mogą nimi być m.in. stresujące przeżycia i traumatyczne wydarzenia z okresu dzieciństwa – osoby, które doświadczyły przemocy fizycznej lub wykorzystywania seksualnego są bardziej podatne na nadużywanie substancji psychoaktywnych. Wpływ na zwiększone ryzyko uzależnienia mają również predyspozycje genetyczne, wystawienie na działanie alkoholu lub innych narkotyków w okresie prenatalnym, brak uwagi i kontroli ze strony rodziców czy też przebywanie w grupie, w której rówieśnicy także biorą narkotyki.

Czy nastolatek może uzależnić się od marihuany?

W przeciwieństwie do powszechnie panujących opinii jest to możliwe. Zażywanie marihuany w młodym wieku może uszkodzić rozwijający się mózg, obniżyć poziom IQ i poważnie wpłynąć na zdolności motoryczne, np. umiejętność prowadzenia pojazdów. U długoletnich użytkowników marihuany, którzy postanowili rzucić nałóg, zaobserwowano wiele objawów odstawiennych, takich jak senność, zmniejszony apetyt, poirytowanie, lęk oraz głód narkotykowy. Obecnie nie istnieją żadne leki pomocne w terapii uzależnienia od marihuany, choć dostępne są farmaceutyki łagodzące głód narkotykowy.

Czym są inhalanty i jakie niosą za sobą niebezpieczeństwa?

Inhalantami mogą być przeróżne produkty gospodarstwa domowego, m.in: płyny do czyszczenia, gaz do zapalniczki, aerozole, itp., a także akcesoria biurowe, takie jak markery, kleje czy korektory. Wydzielają one opary, których wdychanie może wywołać alkoholopodobne stany odurzenia. Ponieważ są szeroko dostępne, nastolatki często po nie sięgają – szczególnie w młodym wieku, kiedy nie mają jeszcze łatwego dostępu do alkoholu i marihuany. Mimo, że haj, jakiego doświadcza się po zażyciu inhalantów szybko znika, to jednak stosowanie tych narkotyków ma natychmiastowy, negatywny wpływ na zdrowie. Ich zażywanie może skutkować m.in. wymiotami, biegunką, ryzykiem uduszenia się czy też ustania akcji serca (tzw. zespół śmierci nagłej wywołanej inhalantami). Poważne długofalowe konsekwencje obejmują uszkodzenia nerek, wątroby i mózgu, utratę słuchu czy też uszkodzenia szpiku kostnego. Uzależnienie od inhalantów nie jest częstym zjawiskiem, jednak badania pokazują, że zażywanie ich w młodym wieku często prowadzi do brania w przyszłości cięższych narkotyków.

Czy leki na receptę są tak samo niebezpieczne, jak nielegalne narkotyki?

Środki o działaniu psychoaktywnym, takie jak opioidowe leki przeciwbólowe, stymulanty stosowane w leczeniu ADHD, a także antydepresanty czy też leki nasenne oraz przeciwlękowe są bezpieczne i efektywne, ale tylko wtedy, gdy są przepisane przez lekarza w celu leczenia konkretnych zaburzeń. Mimo wszystko, są one często nadużywane, co może nieść poważne konsekwencje. Zażywanie opioidowych leków przeciwbólowych może prowadzić do silnego uzależnienia, a nawet śmierci z przedawkowania, szczególnie jeżeli skruszone tabletki są wciągane nosem lub przyjmowane dożylnie. Wówczas mózg i ciało reaguje podobnie, jak w przypadku zażywania heroiny – pojawiają się nie tylko euforyczne stany, ale i wiele przykrych doznań. Dojść może nawet do upośledzenia układu oddechowego, co jest częstą przyczyną śmierci w wyniku przedawkowania. Leki na ADHD zawierające pochodne amfetaminy są bardzo popularne wśród młodych ludzi, którzy wierzą, że zażywanie tego typu farmaceutyków pomoże im w poprawieniu wyników w nauce. Ich zażywanie również jest bardzo niebezpieczne, jako że tego typu stymulanty działają podobnie jak kokaina czy amfetamina – powodują przyspieszenie akcji serca i wzrost ciśnienia krwi.


powrót na górę
Napisz do nas!
Na pytania naszych Czytelników odpowiada dr med. Bohdan T. Woronowicz.
Wystarczy wypełnić poniższy formularz.

Odpowiedzi będą publikowane anonimowo na stronach portalu.
Przesłane w formularzu dane pozostają do wiadomości Redakcji.
Wyrażam zgodę na publikację w serwisie UZALEŻNIENIE.com.pl