Menu

Wakacyjne przygody z narkotykami – czy moje dziecko bierze?

 Czy moje dziecko bierze?

Jako powody zażywania substancji psychoaktywnych młodzi ludzie najczęściej podają ciekawość oraz chęć przeżycia przygody czy zdobycia nowych wrażeń. Czasem chcą też zapomnieć o problemach, oderwać się od rzeczywistości. Ważną rolę pełni tutaj również środowisko i rówieśnicy. Nastolatek nie chce pozostać w tyle, wypaść z grupy – spróbuje narkotyku, bo inni go próbowali.  Jak więc ustrzec nasze dziecko? Przede wszystkim rozmawiać. W jaki sposób jednak przeprowadzić taką rozmowę? Przygotuj się do dyskusji – poznaj mity i prawdy o narkotykach, a wystrzegaj się obiegowych opinii. Możesz też opowiedzieć nastolatkowi o własnych doświadczeniach z używkami oraz ich konsekwencjach. Bądź szczery i otwarty. W rozmowie podkreślaj troskę o dziecko oraz utwierdzaj je w poczuciu własnej wartości. O zagrożeniach związanych z używaniem narkotyków warto rozmawiać z dziećmi zanim wejdą w wiek nastoletni, w którym zwykle zaczyna się przygody z używkami. Jednak na pogadankę o narkotykach nigdy nie jest za późno. Rodzice są zwykle autorytetami dla swoich dzieci, dlatego też wyraźne podkreślenie swojej postawy względem substancji psychoaktywnych może skutecznie zniechęcić pociechy do eksperymentów.

Jeśli masz jednak podejrzenia dotyczące tego, że Twój syn lub córka zażywa narkotyki, to również najlepiej będzie zacząć od szczerej rozmowy. Najgorsze, co możesz zrobić, to kontrolowanie i zakazy – w ten sposób możesz stracić zaufanie dziecka. Postaraj się porozmawiać z nim po partnersku, jak równy z równym. Wyraź swoje obawy, ale nie obwiniaj, nie krzycz, nie nakazuj. Jeśli Twoje domysły okażą się słuszne, a nastolatek przyzna się do próbowania narkotyków, zapytaj go, dlaczego to zrobił. Wysłuchaj, co ma do powiedzenia i nie oceniaj. Spróbujcie razem rozwiązać problem. Wyjaśnij dziecku, jakie konsekwencje może mieć dla niego zażywanie substancji psychoaktywnych. Nie strasz go jednak, ale wyraź troskę o jego zdrowie i życie. Pamiętaj, że na taką rozmowę nigdy nie jest za późno.

Czy można wykryć narkotyki?

Jeśli jednak dziecko nie przyznaje się do używania narkotyków, a chcesz mieć pewność, to obawy mogą pomóc rozwiać testy narkotykowe do samodzielnego zastosowania. Służą one wykrywania obecności narkotyków, a dokładnie ich metabolitów w organizmie. W zależności od rodzaju testu, obecność nielegalnych środków można wykryć w próbce moczu lub śliny. Większość dostępnych w aptekach testów jest jednak przeznaczona do rozpoznania jednej, konkretnej substancji, co oznacza, że przed jego wykonaniem musimy wiedzieć o użycie jakiego narkotyku podejrzewamy dziecko.

Nie zawsze jesteśmy w stanie określić, jaki typ używki zażył nastolatek. W takim przypadku dobrym rozwiązaniem będzie użycie tzw. multitestu, który wykrywa obecność najpopularniejszych narkotyków. Przykładem takiego testu do badania próbki moczu jest NarkoDiag Multi-Test – przeznaczony do jakościowego, jednoczesnego wykrywania amfetaminy, morfiny, heroiny, kodeiny, ecstasy oraz marihuany i haszyszu. Jest to bardzo prosty w obsłudze test. Należy zanurzyć panel testowy w próbce moczu, a już po 5 minutach można odczytać wynik, który widoczny jest jako kolorowe linie pojawiające się na pasku testowym.

Nieco mniej inwazyjną metodą jest wykrywanie narkotyków w ślinie. Do takiego badania można wykorzystać NarkoDiag MultiTwist, który umożliwia stwierdzenie zażycia marihuany lub haszyszu, amfetaminy, kokainy, a także opiatów – morfiny lub heroiny. Aby wykonać test, trzeba pobrać próbki śliny przy użyciu specjalnego próbnika dołączonego do zestawu i nanieść je na panel testowy. Po 10 minutach na panelu pojawi się łatwy do interpretacji wynik w postaci barwnych linii. Oba testy można zakupić w aptekach oraz w sklepie internetowym www.diagnosis.pl.

Należy jednak pamiętać, że każda substancja ma inny czas rozkładu i może być wykryta w organizmie tylko przez określony czas. Obecność większości popularnych narkotyków można stwierdzić w okresie do 3 dni od zażycia, zaś THC obecne w przetworach konopi jest wykrywalne aż do 10 dni. Jednak im wcześniej wykona się test, tym dokładniejszy wynik można uzyskać.

Pamiętajmy jednak, że testy takie powinny odbywać się za zgodą nastolatka. Nawet jeśli wyniki okażą się pozytywne, to jeszcze nie koniec świata. Jeżeli jednak obawiasz się, że Twoje dziecko może być uzależnione, koniecznie skontaktuj się z terapeutą lub ośrodkiem leczenia uzależnień.

Artykuł sponsorowany

Fot. iStock, mat. producenta


Skomentuj
powrót na górę
Napisz do nas!
Na pytania naszych Czytelników odpowiada dr med. Bohdan T. Woronowicz.
Wystarczy wypełnić poniższy formularz.

Odpowiedzi będą publikowane anonimowo na stronach portalu.
Przesłane w formularzu dane pozostają do wiadomości Redakcji.
Wyrażam zgodę na publikację w serwisie UZALEŻNIENIE.com.pl