Menu

Heroina - najgroźniejszy zabójca

Mimo że statystyki z ostatnich lat wykazują, że liczba nowych osób uzależnionych od heroiny zmalała, to narkotyk ten wciąż jest główną przyczyną uzależnień, wielu chorób i zgonów wśród tych, którzy po niego sięgają. W Europie uzależnieni od heroiny to aż 48 proc. wszystkich pacjentów leczonych z narkomanii.

Dopalacze i nowe narkotyki – nieznany zabójca

Najniebezpieczniejsze jest to, co nieznane, bo najtrudniej jest się przed tym bronić. Producenci nowych narkotyków prześcigają się w tworzeniu kolejnych substancji psychoaktywnych, działających podobnie do nielegalnych narkotyków. „Mieszanki ziołowe”, „dopalacze”, „sole do kąpieli” – brzmi niewinnie, a tak naprawdę, pod tymi nazwami kryją się substancje, które mogą zagrażać życiu.

„Amfa” i ecstasy – wrogowie młodych Europejczyków

W Polsce aż 24 proc. osób, które leczą się z narkomanii, trafia na terapię z powodu zażywania amfetaminy. Esctasy, amfetamina i metamfetamina to druga, po konopiach indyjskich, grupa najczęściej używanych nielegalnych substancji. Zażywanie amfetamin grozi m.in. chorobą wieńcową, nadciśnieniem, a także depresją i psychozą paranoidalną.

Nowe narkotyki wielkim zagrożeniem

Szałwia, spice lub sole do kąpieli -  brzmią niegroźnie, ale mogą być śmiertelnie niebezpieczne. Eksperymenty z nimi niosą takie same ryzyko, jak zażywanie kokainy czy heroiny. Potrafią uzależnić i zrujnować zdrowie. 

Ecstasy: wzrost empatii za cenę zdrowia

Ecstasy to syntetyczny, psychoaktywny narkotyk, który działa podobnie do pobudzającej amfetaminy i halucynogennej meskaliny. Wywołuje przypływ energii, euforii oraz empatii wobec innych. Zniekształca percepcję czasu i zmysłów. Swego czasu szczególnie popularny w klubach nocnych podczas długich imprez tanecznych.  

Konopie indyjskie najczęściej zażywanym narkotykiem

Konopie indyjskie to zdecydowanie najczęściej używany nielegalny narkotyk – wynika z badań przeprowadzonych w 2011 r. w ramach europejskiego projektu badań ankietowych w szkołach na temat spożywania alkoholu i innych narkotyków (ESPAD). Jak wskazuje KBPN, ostatnie badania prowadzone w Polsce również potwierdzają wzrost konsumpcji marihuany i haszyszu, zarówno wśród młodzieży, jak i mieszkańców naszego kraju…

Heroina podstępem wciąga w uzależnienie

Heroina jest narkotykiem opiatowym, pochodną morfiny, czyli występującej naturalnie substancji odurzającej uzyskiwanej z owoców azjatyckiego maku lekarskiego. Narkotyk ten ma zwykle postać białego lub brunatnego proszku albo czarnej lepkiej substancji. Może być wstrzykiwany, wciągany przez nos bądź wdychany. Każda z tych metod prowadzi do uzależnienia i poważnych problemów zdrowotnych.

Kokaina: euforia prowadząca do śmierci

Kokaina powoduje przypływ energii i mocno pobudza psychiczne. Po krótkotrwałej euforii następuje jednak złe samopoczucie, które skłania do zażywania kolejnych dawek narkotyku. Dlatego kokaina należy do substancji silnie uzależniających i rujnujących zdrowie. 
Napisz do nas!
Na pytania naszych Czytelników odpowiada dr med. Bohdan T. Woronowicz.
Wystarczy wypełnić poniższy formularz.

Odpowiedzi będą publikowane anonimowo na stronach portalu.
Przesłane w formularzu dane pozostają do wiadomości Redakcji.
Wyrażam zgodę na publikację w serwisie UZALEŻNIENIE.com.pl