Większość sterydów anabolicznych to substancje syntetyczne, podobne do tych zawartych w testosteronie. Mogą być przyjmowane doustnie lub wstrzykiwane. Bywają wykorzystywane do zbudowania masy mięśniowej i poprawy wyników sportowych. Ich nadużywanie prowadzi do wielu chorób, także nieuleczalnych.

 

W środowisku sportowców i stałych bywalców siłowni sterydy potocznie są nazywane „soczkami” lub „cukierkami”. Za tymi niewinnymi nazwami kryje się jednak realne niebezpieczeństwo.

Nadużywanie steroidów może prowadzić do nadciśnienia, uszkodzenia wątroby, żółtaczki oraz zatrzymania płynów w organizmie. Anaboliki zwiększają również poziom tzw. złego cholesterolu.

Mężczyźni, którzy ich nadużywają, narażają się na ryzyko wystąpienia innych dolegliwości, m.in. łysienia, powiększenia piersi czy kurczenia się jąder, a w konsekwencji nawet bezpłodności. Z kolei u kobiet może się pojawić owłosienie na twarzy oraz obniżenie tonu głosu.

Zażywanie steroidów jest szczególnie niebezpieczne dla nastolatków, ponieważ może trwale zahamować ich wzrost, przyspieszyć procesy dojrzewania oraz doprowadzić do pojawienia się ostrego trądziku.

Osoby przyjmujące steroidy, a w szczególności te, które wstrzykują je dożylnie, są narażone na choroby zakaźne, takie jak HIV/AIDS czy wirusowe zapalenie wątroby.

Oprac. NewsNet
fot. iStock

Źródło: www.drugabuse.gov

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *