Badania przeprowadzone na grupie dwulatków dowiodły, że metamfetamina przyjmowana przez matkę w okresie ciąży, w połączeniu z niestabilną sytuacją rodzinną, może prowadzić do powstania u dziecka nieprawidłowych reakcji na stres.

Jak wyjaśniają badacze, metamfetamina stymuluje system nerwowy, dlatego narażenie na kontakt z tym narkotykiem w okresie płodowym może wpływać na rozwój u dziecka systemu reakcji na stres. Co więcej, jeżeli we wczesnym okresie życia dziecko doświadcza wielu stresujących sytuacji, np. przemocy ze strony najbliższych, „system ten załamuje się” – tłumaczy Barry Lester, dyrektor Brown Center for Children at Risk w Women and Infants Hospital oraz szkoły medycznej Brown Medical School  (Providence, stan Rhode Island).

Naukowcy przebadali 123 dzieci, które w okresie prenatalnym były wystawione na działanie narkotyku. Podczas badania oceniali ich reakcje na krótkotrwałe odseparowanie od matki. Naturalną odpowiedzą organizmu na sytuacje stresowe jest wzrost poziomu kortyzolu – hormonu stresu. Jednak oczekiwany efekt nie pojawił się u dzieci, które po narodzinach doświadczały już stresu związanego np. z chorobą psychiczną matki lub jej uzależnieniem od alkoholu.

– Brak reakcji hormonalnej na stres, który zaobserwowaliśmy u badanych dzieci, może mieć poważne konsekwencje, m.in. zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia depresji, stanów lękowych oraz ADHD – komentuje prowadzący badania Namik Kirlic z University of Tulsa w Oklahomie.

Jednocześnie, jak wskazuje B. Lester, nie u wszystkich dzieci uczestniczących w badaniu potwierdzono zaburzoną produkcję kortyzolu. Dzieci wychowujące się w bardziej przyjaznym środowisku wykazywały normalną reakcję na stres. –To nie tylko wpływ samej metamfetaminy, ale kombinacja narażenia na działanie metamfetaminy w okresie płodowym oraz trudnych warunków, w których funkcjonuje dziecko tuż po narodzinach. Widzimy wpływ innych czynników – zdrowia psychicznego matki, nadużywania alkoholu czy też przemocy w domu lub środowisku. Otoczenie, w którym znajduje się dziecko po urodzeniu, jest niezwykle istotne – dodaje  B. Lester.

Wcześniejsze badania dowiodły, że „stłumiona” reakcja na stres u młodych ludzi łączy się ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia problemów zdrowotnych lub behawioralnych, m.in. astmy, uzależnień czy konfliktów z prawem.

Jak podsumowuje B. Lester, te nowe odkrycia sugerują, że narkotyki zażywane przez matkę podczas ciąży, w połączeniu ze stresem, którego doświadcza dziecko niedługo po urodzeniu, ma niebagatelny wpływ na resztę jego życia. – Jednakże, jeśli umieści się takie dziecko w przyjaznym środowisku, będzie ono miało takie same szanse na zdrowy rozwój, jak inne dzieci. Istotne jest, aby chronić je przed napiętnowaniem – dodaje badacz.

Na podstawie serwisu zdrowotnego MedlinePlus amerykańskiego National Institute of Health (NIH) opracował JH

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *