Menu

Użytkownicy narkotyków zagrożeni samobójstwem

Jak wynika z najnowszego raportu amerykańskiego Departamentu Zdrowia i Uzależnień (SAMHSA) osoby dorosłe, które zażywają narkotyki są bardziej skłonne do poważnego rozważania samobójstwa od innych dorosłych w populacji. Według badań,​ w ubiegłym roku 3,9 proc. dorosłej ludności USA w wieku 18+ miało myśli samobójcze, natomiast odsetek ten jest znacznie wyższy wśród użytkowników narkotyków – wynosi…

Zażywanie metamfetaminy w ciąży może zaburzać rozwój dziecka

Trwają badania mające określić, czy zażywanie metamfetaminy w czasie ciąży wpływa na dalszy rozwój dziecka. Amerykańscy naukowcy zaangażowali grupę opiekunów nauczania przedszkolnego, których zadaniem było określenie niepokojących zachowań wśród dzieci wystawionych na działanie tego narkotyku w okresie prenatalnym. Jak się okazało, wśród trzy- i pięciolatków z tej grupy wystąpiły wzmożona chwiejność emocjonalna oraz stany lękowe…

Heroina - najgroźniejszy zabójca

Mimo że statystyki z ostatnich lat wykazują, że liczba nowych osób uzależnionych od heroiny zmalała, to narkotyk ten wciąż jest główną przyczyną uzależnień, wielu chorób i zgonów wśród tych, którzy po niego sięgają. W Europie uzależnieni od heroiny to aż 48 proc. wszystkich pacjentów leczonych z narkomanii.

„Amfa” i ecstasy – wrogowie młodych Europejczyków

W Polsce aż 24 proc. osób, które leczą się z narkomanii, trafia na terapię z powodu zażywania amfetaminy. Esctasy, amfetamina i metamfetamina to druga, po konopiach indyjskich, grupa najczęściej używanych nielegalnych substancji. Zażywanie amfetamin grozi m.in. chorobą wieńcową, nadciśnieniem, a także depresją i psychozą paranoidalną.

Narkotyki a choroby zakaźne

W Europie w ciągu ostatnich dziesięciu lat z powodu przedawkowania narkotyków co godzinę umierała jedna osoba. Oprócz szkód wynikających z bezpośredniego wpływu substancji uzależniających na organizm, wiele zagrożeń niesie też sposób przyjmowania narkotyków. Najgroźniejsza jest iniekcja (zastrzyki), która często jest przyczyną zakażenia wirusem HIV czy wirusem zapalenia wątroby typu B i C.

Nowe narkotyki wielkim zagrożeniem

Szałwia, spice lub sole do kąpieli -  brzmią niegroźnie, ale mogą być śmiertelnie niebezpieczne. Eksperymenty z nimi niosą takie same ryzyko, jak zażywanie kokainy czy heroiny. Potrafią uzależnić i zrujnować zdrowie. 

Ecstasy: wzrost empatii za cenę zdrowia

Ecstasy to syntetyczny, psychoaktywny narkotyk, który działa podobnie do pobudzającej amfetaminy i halucynogennej meskaliny. Wywołuje przypływ energii, euforii oraz empatii wobec innych. Zniekształca percepcję czasu i zmysłów. Swego czasu szczególnie popularny w klubach nocnych podczas długich imprez tanecznych.  

Kokaina: euforia prowadząca do śmierci

Kokaina powoduje przypływ energii i mocno pobudza psychiczne. Po krótkotrwałej euforii następuje jednak złe samopoczucie, które skłania do zażywania kolejnych dawek narkotyku. Dlatego kokaina należy do substancji silnie uzależniających i rujnujących zdrowie. 
Napisz do nas!
Na pytania naszych Czytelników odpowiada dr med. Bohdan T. Woronowicz.
Wystarczy wypełnić poniższy formularz.

Odpowiedzi będą publikowane anonimowo na stronach portalu.
Przesłane w formularzu dane pozostają do wiadomości Redakcji.
Wyrażam zgodę na publikację w serwisie UZALEŻNIENIE.com.pl