Uzależnienia to krok w kierunku destrukcji całego organizmu. Papierosy, alkohol, narkotyki niszczą niemal wszystkie organy wewnętrzne. Zaburzają pracę układu oddechowego, pokarmowego, krwionośnego i nerwowego. Nałogom towarzyszą też inne przewlekłe schorzenia. Sprawdź, jak poszczególne używki wpływają na twoje ciało.

 

Osoby, które cierpią na uzależnienia, często borykają się z innymi problemami zdrowotnymi. Wiąże się to ze szkodliwością samych używek. Udowodniono również, że nadużywanie substancji odurzających idzie w parze z poważnymi zaburzeniami psychicznymi. Wprawdzie w niektórych przypadkach, to właśnie choroby psychiczne mogą poprzedzać uzależnienie, ale częściej zdarza się, że aberracje uaktywniają się lub przybierają na sile, gdy łączymy je z narkotykami.

Wpływ używek na zdrowie

Testy wykazują, że dym tytoniowy powoduje raka ust, gardła, krtani, krwi, płuc, żołądka, trzustki, nerek, pęcherza i szyjki macicy. Śmiertelność powiązana z uzależnieniem od nikotyny jest zatrważająca. Papierosy w XX wieku zabiły około 100 mln osób! W tym stuleciu – jeżeli trend w paleniu się utrzyma na tym samym poziomie – liczba zgonów sięgnie blisko miliarda.

Regularne picie dużych ilości alkoholu może uszkodzić mózg. Szczególnie podatna na jego szkodliwe działanie jest kora mózgowa, która odpowiada za funkcje związane z rozwiązywaniem problemów i podejmowaniem decyzji. Niszczony jest też hipokamp, bardzo ważny dla pamięci i zdolności poznawczych, jak również móżdżek odpowiedzialny m.in. za koordynację ruchową.

Najwięcej spustoszenia w organizmie czynią jednak narkotyki.  Nawet marihuana, która uchodzi za najczęściej nadużywaną substancję zabronioną, pogarsza pamięć krótkotrwałą oraz zdolność koncentracji i przyswajania wiedzy. Zwiększa również częstotliwość akcji serca i może uszkodzić płuca. U wielu osób podnosi też ryzyko psychozy.

Popularna amfetamina i metamfetamina, które wywołują uczucie euforii, pobudzenia i przypływu energii są szczególnie szkodliwe dla mózgu. Podnoszą też temperaturę ciała i ciśnienie krwi, więc nierzadko prowadzą do poważnych problemów z sercem i układem krwionośnym. Podobne skutki uboczne wywołuje ecstasy (MDMA).

Natomiast LSD, które jest jednym z najmocniejszych halucynogenów prowadzi do zmiany percepcji w zakresie postrzegania obrazów i dźwięków, dlatego może u nadużywających wywoływać zaburzenia psychiczne, huśtawki nastrojów oraz kumulację negatywnych emocji. Objawy te mogą trwać nawet przez wiele godzin. Narkotyki tego typu obciążają serce, powodują wzrost ciśnienia tętniczego, nadmierną potliwość, utratę apetytu, bezsenność, suchość w ustach, a nierzadko nawet drgawki.

Szczególnie niebezpieczne dla zdrowia są kokaina i heroina. Pierwsza z nich jest krótko działającym środkiem pobudzającym, który szybko prowadzi do niekontrolowanego nadużywania i zażywania  narkotyku wiele razy w ciągu pojedynczej sesji. Nagromadzenie kokainy w organizmie prowadzi do poważnych konsekwencji medycznych związanych z niewydolnością serca oraz układu oddechowego. Wpływa też bardzo niekorzystnie na system nerwowy i trawienny.

Heroina, która jest narkotykiem opiatowym, wywołuje nie tylko euforię i uczucie rozluźnienia, ale także znacznie  spowalnia oddech, a jej zażywanie związane jest ze zwiększonym ryzykiem zarażenia chorobami zakaźnymi, zwłaszcza, gdy przyjmowana jest dożylnie.

Wbrew pozorom, niebezpieczne są też środki wziewne, które występują w wielu produktach gospodarstwa domowego (np. farby, aerozole, kleje). Potrafią one szybko wywołać zmianę stanu świadomości, ale zawarte w nich toksyny trwale uszkadzają serce, nerki, płuca i mózg. Nawet zdrowa osoba może doznać ataku serca i umrzeć w ciągu kilku minut od pojedynczej sesji przedłużonego wdychania silnego środka wziewnego.

Leki nie zawsze leczą

Coraz częściej zdarza się, że środkami odurzającymi stają się lekarstwa wydawane na receptę. Taka praktyka może być nie tylko uzależniająca, ale w niektórych przypadkach również śmiertelnie niebezpieczna. Najczęściej nadużywane są środki przeciwbólowe, uspokajające i stymulanty. Jednym z najbardziej niepokojących aspektów tego trendu jest jego popularność wśród nastolatków. Panuje w ich gronie bowiem przekonanie, że skoro lekarstwa służą do leczenia, to nie mogą zaszkodzić. Nic bardziej mylnego. Źle stosowane medykamenty, brane bez potrzeby i wskazań lekarza, mogą poważnie i nieodwracalnie zaszkodzić zdrowiu.

Podobnie jest ze sterydami, które często wspomagają leczenie różnych schorzeń. Niestety, środki te bywają również wykorzystywane do celów pozamedycznych np. żeby zwiększyć masę mięśniową i poprawić wyniki sportowe. Takie zastosowanie może mieć jednak poważne konsekwencje zdrowotne. Sterydy prowadzą bowiem do kłopotów z cerą, wywołują choroby serca, problemy z wątrobą, a nawet udar. Wpływają także na stan emocjonalny. Potrafią wpędzić w depresję lub myśli samobójcze.

Szczególnie niebezpieczną i częstą praktyką jest łączenie dwóch lub więcej środków różnego typu. Popularne jest zwłaszcza mieszanie alkoholu z lekami na receptę, albo jednoczesne zażywanie heroiny lub kokainy z fentanylem (opiatowym lekiem przeciwbólowym). Interakcje, które wówczas zachodzą w organizmie są śmiertelnie niebezpieczne i powodują znacząco wyższe ryzyko utraty zdrowia, niż w przypadku zażywania pojedynczych środków odurzających.

Uzależnienie szkodzi innym

Poza szkodliwymi konsekwencjami dla uzależnionego, nałogowe stosowanie używek może powodować również poważne problemy zdrowotne u innych osób. Dotyczy to zwłaszcza najbliższej rodziny.  Do jednych z bardziej szkodliwych konsekwencji uzależnienia zalicza się tzw.  prenatalną ekspozycję na narkotyki. Okazuje się, że kontakt kobiet w ciąży z substancjami odurzającymi bardzo niekorzystnie wpływa na płód i późniejszy rozwój dzieci. Niewykluczone, że po narodzinach będą one miały poważne problemy z koncentracją i nauką, w efekcie mogą potrzebować dodatkowego wsparcia w szkole.

W przypadku papierosów, popularnym skutkiem ubocznym, który dotyka bliskich osób uzależnionych jest bierne palenie. Jest ono szczególnie niebezpieczne dla dzieci i młodzieży. Według badań lekarzy, zwiększa u niepalących ryzyko chorób serca i raka płuc odpowiednio o 25 – 30 procent i 20 – 30 procent.

Poważnym problemem wśród narkomanów są również zakażenia chorobami wirusowymi.  Korzystanie z tych samych igieł przy wstrzykiwaniu narkotyków, takich jak heroina, kokaina i metamfetamina, odpowiada za jedną trzecią nowych przypadków HIV. Tą samą drogą rozprzestrzenia się wirusowe zapalenie wątroby typu C, które również może doprowadzić do śmierci. Ponadto, stan narkotycznego odurzenia niekorzystnie wpływa na postrzeganie rzeczywistości i zwiększa prawdopodobieństwo ryzykownych zachowań seksualnych, a to przyczynia się do rozprzestrzeniania chorób przenoszonych drogą płciową, wirusa HIV oraz zapalenia wątroby typu B i C.

Oprac. NewsNet
fot. iStock

Źródło: Drugabuse.gov
http://www.drugabuse.gov/sites/default/files/sciofaddiction.pdf

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *