Menu

Reklamowy zawrót głowy, czyli o skutkach promowania leków i alkoholu

Na każdym kroku jesteśmy zarzucani reklamami, które - czy tego chcemy, czy nie -  wywierają na nas wpływ. Nie jest to tak istotne, kiedy chodzi o przekaz prozdrowotny czy neutralny w stosunku do naszego stylu życia. Problem pojawia się wówczas, gdy delikatnie, bez naszej wiedzy, w nasz światopogląd i wartości wpisuje się przekonanie, że np.…

XXI wiek stuleciem (nowych) uzależnień

Uzależnienia behawioralne, wśród nich siecioholizm, zakupoholizm czy seksoholizm, stają się problemem coraz powszechniejszym, także w Polsce. Są one poniekąd efektem ubocznym postępu cywilizacyjnego i rozwoju społecznego. Na Zachodzie zaburzenia te zostały już lepiej poznane i są skutecznie leczone. W Polsce pojawiły się dopiero po transformacji ustrojowej 89’, stąd nadal niewiele o nich wiemy, a ich terapia…

Nowy telefon zaufania: 801-889-880

Przy Instytucie Psychologii Zdrowia PTP działa pierwszy w Polsce telefon zaufania dla osób cierpiących z powodu uzależnień behawioralnych, tj. uzależnienia od hazardu, internetu, seksu, zakupów, pracy czy jedzenia.

Uzależnienia behawioralne w opinii Polaków

Uzależnienia behawioralne, zwłaszcza hazard, zakupoholizm i siecioholizm, spotykają się z negatywnym odbiorem społecznym. W świadomości społeczeństwa wciąż nie funkcjonują one jako choroba, ale jako fanaberia, „głupota", której ofiara jest sama sobie winna.

Uzależnienia wczoraj i dziś

Problem uzależnień pojawiał się w społeczeństwach, które nie znały jeszcze pisma. Picie alkoholu lub nadużywanie innych substancji było już przedmiotem refleksji starożytnych myślicieli. Z problematyką uzależnienia od alkoholu niejednokrotnie stykała się także kultura judeochrześcijańska, zaś kulturom Wschodu nie obce były nałogi narkotykowe. Nadmierne spędzanie czasu w kasynach, na polowaniach czy chęć zaspokajania seksualnych potrzeb towarzyszyły ludziom od zawsze. 

Nałogi wspierają nawyk sabotowania samego siebie

W naturze największą wartością jest życie, w świecie ludzkim - niekoniecznie. Wrogość lub obojętność opiekunów w dzieciństwie tłumią odruch działania w zgodzie ze swoimi potrzebami. Zaniedbywanie powoduje, że tworzymy wokół siebie wyimaginowane zastępcze światy, w których bezrozwojowo tkwimy, tym samym działając przeciwko sobie. Takimi psychicznymi azylami są też uzależnienia.

Uzależnienia rujnują organizm

Uzależnienia to krok w kierunku destrukcji całego organizmu. Papierosy, alkohol, narkotyki niszczą niemal wszystkie organy wewnętrzne. Zaburzają pracę układu oddechowego, pokarmowego, krwionośnego i nerwowego. Nałogom towarzyszą też inne przewlekłe schorzenia. Sprawdź, jak poszczególne używki wpływają na twoje ciało.

Oddziaływanie używek na płód

Używki mogą negatywnie wpływać na całe życie człowieka, włączając w to fazę płodu. Większość kobiet w ciąży unika substancji odurzających, ale wśród nich są i takie, które sięgają po różnego rodzaju używki. Dotyczy to przede wszystkim uzależnionych nastolatek, które mają zostać matkami. Czym zatem grozi palenie papierosów, picie alkoholu i zażywanie narkotyków w ciąży?
Napisz do nas!
Na pytania naszych Czytelników odpowiada dr med. Bohdan T. Woronowicz.
Wystarczy wypełnić poniższy formularz.

Odpowiedzi będą publikowane anonimowo na stronach portalu.
Przesłane w formularzu dane pozostają do wiadomości Redakcji.
Wyrażam zgodę na publikację w serwisie UZALEŻNIENIE.com.pl