Menu

Jak pomóc osobom zadłużonym – bezpłatne warsztaty dla pracowników pomocy społecznej

Jak pomóc osobom zadłużonym – bezpłatne warsztaty dla pracowników pomocy społecznej

Fundacja Inspiratornia we współpracy ze Stowarzyszeniem Program Wsparcia Zadłużonych zaprasza na dwudniowe warsztaty skierowane do pracowników pomocy społecznej, komorników, kuratorów, windykatorów z woj. mazowieckiego. Szkolenia odbędą się w styczniu w Warszawie.

Skala oraz dynamika problemu zadłużenia osobistego Polaków nakazuje traktować go w kategoriach poważnego zagrożenia ładu społecznego oraz bezpieczeństwa systemu bankowego – łączna kwota zaległych płatności klientów podwyższonego ryzyka, odnotowanych w Rejestrze Dłużników prowadzonym przez BIG InfoMonitor oraz w Biurze Informacji Kredytowej, na koniec czerwca 2014 roku wyniosła 40,89 miliarda złotych.  Z danych BIG InfoMonitor wynika także, że jeden z najwyższych poziomów zadłużenia niezmiennie odnotowuje się w województwie mazowieckim. Jego mieszkańcy nie spłacają w terminie zobowiązań na łączną kwotę ponad 6 277 834 713.

Osoby zadłużone podlegają bezpośrednio zagrożeniu różnego typu formami wykluczenia społecznego (bezrobociem, pracą w szarej strefie, uzależnieniami, depresją, biernością i bezradnością, itd.). W kwietniu 2014 r. w Polsce było ponad 2,3 mln tzw. „klientów podwyższonego ryzyka”. Natomiast na Mazowszu - prawie 300 tysięcy.

Mimo tak poważnego zagrożenia problem zadłużenia osobistego nie pojawia się praktycznie w polityce społecznej państwa oraz świadomości osób odpowiedzialnych za kształtowanie polityki społecznej samorządu terytorialnego. Pracownicy pomocy społecznej nie są przygotowani do efektywnej i racjonalnej pomocy w wychodzeniu z długów – mogą wspierać doraźne potrzeby swoich klientów, jak spłata zaległych rachunków (prąd, czynsz, itd.), jednak jest to wsparcie jednorazowe – nie pomagające w kompleksowym wychodzeniu z zadłużenia.  Dlatego do zbudowania optymalnego modelu wspomagania osób zadłużonych w wychodzeniu z niewypłacalności konieczne są intensywne działania edukacyjne wśród pracowników pomocy społecznej mających zawodowo kontakt z dłużnikami.

Wychodząc naprzeciw tym problemom Fundacja Inspiratornia we współpracy ze Stowarzyszeniem Program Wsparcia Zadłużonych podejmuje się organizacji warsztatów dla pracowników pomocy społecznej, komorników, kuratorów, windykatorów z woj. mazowieckiego. Celem tych szkoleń jest podwyższenie kompetencji pomocnych w zrozumieniu problemowych zachowań zadłużonych klientów. Podczas szkolenia uczestnicy dowiedzą się, jak motywować dłużnika do poszukiwania konstruktywnych strategii radzenia sobie z zadłużeniem. W programie m. in. zasady skutecznego pomagania - budowanie relacji (nawiązanie kontaktu, mobilizowanie do zmiany), kluczowe kompetencje „pomagacza” i planowanie zmiany.

Zajęcia poprowadzi Roman Pomianowski - psycholog i trener, posiadający  doświadczenie w terapii uzależnień oraz pracy z osobami zadłużonymi i ich bliskimi; autor szkoleń oraz prowadzący je już od ponad 3 lat. Kotrenerem będzie Maja Ruszpel, Prezes Fundacji Inspiratornia – realizatorka szeregu projektów służących przeciwdziałaniu stygmatyzacji społecznej osób uzależnionych.

Szkolenia są bezpłatne i zostaną przeprowadzone w trzech grupach:

  • Szkolenie grupa I: 19.01.2015 - 20.01.2015
  • Szkolenie grupa II: 21.01.2015 - 22.01.2015
  • Szkolenie grupa III: 23.01.2015 - 24.01.2015

Zgłoszenia przesyłać należy na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. do dnia 5 stycznia.

Oprac. na podst. informacji Fundacji Inspiratornia
Fot. materiały Fundacji Inspiratornia

powrót na górę
Napisz do nas!
Na pytania naszych Czytelników odpowiada dr med. Bohdan T. Woronowicz.
Wystarczy wypełnić poniższy formularz.

Odpowiedzi będą publikowane anonimowo na stronach portalu.
Przesłane w formularzu dane pozostają do wiadomości Redakcji.
Wyrażam zgodę na publikację w serwisie UZALEŻNIENIE.com.pl