Błąd
  • JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 80
  • JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 84
Menu

Tajemnice zdrowienia we wspólnocie Anonimowych Hazardzistów

Tajemnice zdrowienia we wspólnocie Anonimowych Hazardzistów

Podjęcie decyzji o rzuceniu nałogu jest bardzo trudne, dlatego wsparcie jest szczególnie ważne w pierwszych dniach zdrowienia. Życiem nałogowego hazardzisty rządzi niekontrolowana potrzeba gry, a to przynosi jedynie cierpienie, niepokój i bankructwo. Jednak szczęście, spokój ducha i szacunek dla samego siebie można osiągnąć dzięki przyjęciu stylu życia Anonimowych Hazardzistów. Wszystko czego potrzeba, to otwarty umysł i autentyczne pragnienie powstrzymania się od następnego zakładu, choćby na jeden dzień.

„Nauczyliśmy się słuchać”

Nałogowe uprawianie hazardu nie jest możliwe bez „kłamstwa, kradzieży, unikania rzeczywistości i uciekania w świat marzeń lub czasami ulegania wszystkim tym słabościom”. Rzucenie nałogu nie uwalnia automatycznie od tych ułomności, dlatego według Anonimowych Hazardzistów trzeba zacząć słuchać, uświadomić sobie własne wady i przyznać się do nich. A to wymaga uczciwości wobec samych siebie oraz członków wspólnoty.

„Zrozum i zastosuj 12 kroków programu wychodzenia z uzależnienia”

Kiedy nałogowi gracze po raz pierwszy czytają Program 12 kroków do zdrowienia, ich reakcje bywają różne. Wielu z nich nie rozumie oczekiwań Programu i dlatego odsuwa go od siebie. Anonimowi Hazardziści radzą jednak, by nie popadać w panikę: „Zrobienie pierwszego kroku jest warunkiem do realizacji wszystkich pozostałych. Brzmi on: „Przyznaliśmy, że jesteśmy bezsilni wobec hazardu i przestaliśmy kierować własnym życiem”Dopóki nie przyznamy i nie zaakceptujemy, że hazard nas pokonał, że nie ma sposobu, by z nim wygrać, będziemy się szamotać. Zastosowanie 12 kroków umożliwia poznanie samych siebie, daje spokój wewnętrzny i poczucie człowieczeństwa, przynosi pogodę ducha i pozwala kierować swoim życiem z godnością, szacunkiem i miłością dla bliskich.

„Powstrzymaj się od pierwszego zakładu tylko dziś”

Anonimowi Hazardziści uczą, że aby wyjść z nałogu powinno się żyć „dniem dzisiejszym”, a co za tym idzie - powstrzymać się od grania „tylko dziś”. Nadmierne zamartwianie się w kontekście przyszłości odwraca uwagę od tego, co jest tu i teraz.  - Żyjemy w teraźniejszości. „Dziś” to wszystko, co mamy. Musimy uświadomić sobie, że nic nie możemy zrobić z „wczoraj”, ani z „jutro”, ale jeśli „dziś” będzie dobre, „jutro” będzie na pewno odrobinę lepsze. Jeśli dni bez hazardu powiążą się ze sobą, a my spróbujemy zastosować Program 12 kroków, chęć do gry na pewno się zmniejszy. Jeśli nie zagramy jeden raz, nie zagramy i drugi. Tak więc, jeśli rano powiemy sobie: „Nie zagram dziś” i to będzie dobry dzień, to są wszelkie szanse, aby móc to samo powiedzieć jutro. – twierdzą Anonimowi Hazardziści.

„Przestań żyć przeszłością”

W początkowych dniach zdrowienia wielu nałogowych hazardzistów cierpi z powodu poczucia winy i wyrzutów sumienia, a one wyraźnie przeszkadzają w wychodzeniu z uzależnienia Doświadczenie Anonimowych Hazardzistów mówi, że aby zacząć zdrowieć należy zostawić za sobą sprawy z przeszłości  i. zastąpić je odpowiedzialnością oraz zadośćuczynieniem. Aby odciąć się od przykrej przeszłości warto też opowiedzieć o swoich doświadczeniach bliskim.

„Wypełnij pustkę”

Większość nałogowych graczy utożsamia czas zmarnowany na uzależnienie  z czasem spędzonym w kasynach, salonach gier, na torach wyścigowych lub przed jednorękim bandytą. Jednak według wspólnoty Anonimowych Hazardzistów zmarnowany czas to także ten poświęcony gonitwie za pieniędzmi dla zaspokojenia nałogu, bezsenne noce spędzone na wymyślaniu kłamstw dla uzyskania pieniędzy. Hazard dominuje nad całym życiem i aby wypełnić lukę, jaka powstaje po porzuceniu nałogu, należy odnaleźć nowe satysfakcjonujące i relaksujące czynności.


powrót na górę
Napisz do nas!
Na pytania naszych Czytelników odpowiada dr med. Bohdan T. Woronowicz.
Wystarczy wypełnić poniższy formularz.

Odpowiedzi będą publikowane anonimowo na stronach portalu.
Przesłane w formularzu dane pozostają do wiadomości Redakcji.
Wyrażam zgodę na publikację w serwisie UZALEŻNIENIE.com.pl