Menu

Jak rozpoznać patologiczny hazard?

Zaczyna się od gry towarzyskiej, a często kończy na nałogu. Rozwój uzależnienia można rozpoznać po zmianie zachowania gracza nie tylko w kasynie czy salonie gier, ale także w domu lub w pracy. U osoby uzależnionej zauważa się charakterystyczne zachowania, które mogą doprowadzić do całkowitego wyłączenia jej z życia społecznego oraz do zniszczenia więzi rodzinnych.

Punkty zwrotne w rozwoju uzależnienia od hazardu

W procesie, w którym hazard zaczyna dominować nad świadomością i zachowaniem gracza, można wyszczególnić kilka punktów zwrotnych. To one decydują o dalszym losie uzależnionego. Bardzo ważne są doświadczenie pierwszej wygranej i moment upadku, czyli przegranie wszystkich pieniędzy lub zerwanie więzi rodzinnych.

Uzależnienia behawioralne w opinii Polaków

Uzależnienia behawioralne, zwłaszcza hazard, zakupoholizm i siecioholizm, spotykają się z negatywnym odbiorem społecznym. W świadomości społeczeństwa wciąż nie funkcjonują one jako choroba, ale jako fanaberia, „głupota", której ofiara jest sama sobie winna.

Uzależnienia wczoraj i dziś

Problem uzależnień pojawiał się w społeczeństwach, które nie znały jeszcze pisma. Picie alkoholu lub nadużywanie innych substancji było już przedmiotem refleksji starożytnych myślicieli. Z problematyką uzależnienia od alkoholu niejednokrotnie stykała się także kultura judeochrześcijańska, zaś kulturom Wschodu nie obce były nałogi narkotykowe. Nadmierne spędzanie czasu w kasynach, na polowaniach czy chęć zaspokajania seksualnych potrzeb towarzyszyły ludziom od zawsze. 

Nałogi wspierają nawyk sabotowania samego siebie

W naturze największą wartością jest życie, w świecie ludzkim - niekoniecznie. Wrogość lub obojętność opiekunów w dzieciństwie tłumią odruch działania w zgodzie ze swoimi potrzebami. Zaniedbywanie powoduje, że tworzymy wokół siebie wyimaginowane zastępcze światy, w których bezrozwojowo tkwimy, tym samym działając przeciwko sobie. Takimi psychicznymi azylami są też uzależnienia.

Ponad 50 tys. Polaków to nałogowi hazardziści

Jak wynika z badania Fundacji CBOS, ponad 50 tys. Polaków jest silnie uzależnionych od gier hazardowych, a kolejne prawie 200 tys. to osoby narażone na ryzyko uzależnienia. Poszczególne gry na pieniądze mają różny potencjał uzależniający: najbardziej narażeni na uzależnienie są grający na automatach o tzw. niskich wygranych i gracze „kasynowi”.

W szponach hazardu

Przeciętna osoba traktuje grę jako zabawę, chociaż często bardzo chciałaby wygrać. Wyznacza sobie najczęściej pewien limit pieniędzy, jakie może poświęcić na grę lub określa limit czasu, po którym odstępuje od gry, bez względu na to czy wygrywa czy też przegrywa. Osoby grające sporadycznie zakładają prawdopodobieństwo przegrania określonej kwoty i wliczają ją w koszty zabawy. Zupełnie…

Dlaczego hazard uzależnia?

Hazard rozumiany jako gra na pieniądze jest rodzajem rozrywki, a uczestnictwo w nim ma być przyjemnością. Uzależnienie następuje w wyniku utraty kontroli nad grą. Dla osoby uzależnionej od hazardu staje się ona przymusem, a element przyjemności zanika. Uzależniony przestaje panować nad wartością i czasem gry, a w pewnym momencie to jej podporządkowuje swoje życie. W…
Napisz do nas!
Na pytania naszych Czytelników odpowiada dr med. Bohdan T. Woronowicz.
Wystarczy wypełnić poniższy formularz.

Odpowiedzi będą publikowane anonimowo na stronach portalu.
Przesłane w formularzu dane pozostają do wiadomości Redakcji.
Wyrażam zgodę na publikację w serwisie UZALEŻNIENIE.com.pl