Menu

Kim dla Polaków jest „hazardzista” i które gry uzależniają?

Świadomość tego, że od gier hazardowych można się uzależnić, jest już dość powszechna. Niestety nałóg powoduje, że hazardziści grający patologicznie często nie dostrzegają swojego problemu. Ponadto, badania wykazują, że Polacy mają problem z  poprawnym rozumieniem określenia „hazardzista”.

Typy świadomości hazardzistów

Czynni hazardziści różnią się między sobą typami świadomości. Są wśród nich: zawodowcy, przegrani i silnie uzależnieni, kontrolujący grę, rozrywkowi oraz początkujący. Podział ten powstał w oparciu o badania poziomu samokontroli graczy oraz skalę poniesionych przez nich strat finansowych. Wyniki badań opublikowano w raporcie Fundacji CBOS.

Czym grozi patologiczny hazard?

Badania wykazują, że negatywnymi konsekwencjami hazardu zagrożone są cztery dziedziny ludzkiego życia: emocje, strefa materialna, zdrowie oraz relacje międzyludzkie. Patologiczny hazard może zrujnować każdą z nich.

Motywy terapii nałogowych hazardzistów

Upadek na dno dla osoby uzależnionej może okazać się kołem ratunkowym – negatywne konsekwencje nałogu bywają tak duże, że stają się nie do zniesienia, co motywuje do przerwania destrukcyjnych zachowań. W przypadku hazardzistów najczęstszymi motywami terapii są bankructwo, rozpad więzi rodzinnych i kryzys w sferze emocjonalnej.

Konsekwencje zdrowotne uzależnienia od hazardu

Długi, depresja, wykluczenie społeczne to tylko niektóre z negatywnych konsekwencji uzależnienia od hazardu. Zdrowie fizyczne, a nawet życie nałogowego hazardzisty jest tak samo zagrożone, jak jego kondycja psychiczna. Dzieje się tak nie tylko ze względu na wyniszczającą moc nałogu, ale i dlatego, że świat hazardu często graniczy ze światem przestępczym.

Jak rozpoznać patologiczny hazard?

Zaczyna się od gry towarzyskiej, a często kończy na nałogu. Rozwój uzależnienia można rozpoznać po zmianie zachowania gracza nie tylko w kasynie czy salonie gier, ale także w domu lub w pracy. U osoby uzależnionej zauważa się charakterystyczne zachowania, które mogą doprowadzić do całkowitego wyłączenia jej z życia społecznego oraz do zniszczenia więzi rodzinnych.

Punkty zwrotne w rozwoju uzależnienia od hazardu

W procesie, w którym hazard zaczyna dominować nad świadomością i zachowaniem gracza, można wyszczególnić kilka punktów zwrotnych. To one decydują o dalszym losie uzależnionego. Bardzo ważne są doświadczenie pierwszej wygranej i moment upadku, czyli przegranie wszystkich pieniędzy lub zerwanie więzi rodzinnych.

Co czuje nałogowy gracz?

Dla hazardzisty pieniądze to tylko środek do osiągnięcia określonego celu – odczuwania emocji, które są tak naprawdę ważniejsze niż wygrana. Pożądany skutek to satysfakcja, wyższa samoocena, euforia. Uzależnieni nie czują tych emocji poza kasynem lub innym miejscem gry. Jednak przyjemności płynące z angażowania się w gry hazardowe to prosta droga do uzależnienia, które niesie ze…
Napisz do nas!
Na pytania naszych Czytelników odpowiada dr med. Bohdan T. Woronowicz.
Wystarczy wypełnić poniższy formularz.

Odpowiedzi będą publikowane anonimowo na stronach portalu.
Przesłane w formularzu dane pozostają do wiadomości Redakcji.
Wyrażam zgodę na publikację w serwisie UZALEŻNIENIE.com.pl