Menu

Dlaczego nastoletnie dziewczęta wolą życie w Internecie?

Internet coraz śmielej wdziera się do naszego codziennego życia, a dzisiejsza młodzież w zasadzie nie pamięta czasów, kiedy go nie było. Nic więc dziwnego, że zarówno nastoletni chłopcy, jak i dziewczęta spędzają swój wolny czas surfując po sieci. Niedojadanie i niedosypianie z powodu wirtualnych aktywności deklaruje niemal 20 proc. nastolatków! Badania pokazują także, że więcej…

Od fascynacji do destrukcji i… ponownego powrotu do życia

Pierwszym krokiem w terapii uzależnień jest zazwyczaj „odcięcie” chorego od tzw. czynnika uzależniającego – substancji psychoaktywnej czy też szkodliwych czynności, takich jak np. gra w kasynie, dokonywanie zakupów lub korzystanie z Internetu, nad którymi utracił on kontrolę. I o ile odizolowanie siecioholika od Internetu w pierwszej fazie leczenia bywa wskazane, to jednak niemożliwym wydaje się…

Sexting, stalking, flaming – co czyha w sieci?

Przestrzeń wirtualna rozwija się w tak szybkim tempie, że ciężko nadążyć za jej nowymi zjawiskami. Stwarzają one nie tylko możliwości rozwoju, ale i zagrożenia, nad którymi trudno zapanować. Dziś do Internetu mają dostęp nawet małe dzieci, które bardzo szybko się uczą, są ufne i nie potrafią odróżniać co jest słuszne, a co nie. Dlatego przede…

Rozrywka i rozwój czy uzależniająca izolacja?

Gry komputerowe to wszechdostępna rozrywka dla każdego. Grać można zarówno offline, jak i online. Z tej formy zabawy najczęściej korzysta młodzież, co niejednokrotnie jest powodem do zmartwień rodziców oraz pedagogów. Coraz częściej mówi się o nadużywaniu gier przez dzieci, co może prowadzić do uzależnienia.

W niewoli Internetu

Nadużywanie Internetu przez młodzież w Polsce stanowi poważny problem. Młodzi często postrzegają surfowanie po sieci jako ucieczkę od rzeczywistości, dlatego stosują rozmaite sposoby, aby usprawiedliwiać lub przekonywać innych o racji swojego zachowania. W zależności od tego, ile czasu spędzają w sieci, a ile poza nią, wyróżniono cztery typy intensywnych użytkowni­ków Internetu.

Młodzi Polacy w sieci

Okres dorastania to czas wyzwań dla młodego człowieka, dlatego Internet w tym czasie staje się atrakcyjny. Nastolatki poszukują w sieci szybkiej odpowiedzi na swoje pytania, zdobywają aktualne wiadomości ze świata, zawierają nowe znajomości i korzystają z dostępu do różnorodnych form rozrywki. Internet z pewnością czyni ich życie łatwiejszym, ale czy jest całkowicie bezpieczny?

Cyberseks i seksoholizm, czyli o poszukiwaniu miłości w sieci

O cyberseksie i seksoholizmie rozmawiają dr med. Bohdan T. Woronowicz ze swoją córką - Dorotą Woronowicz, psycholog, absolwentką Studium Terapii Uzależnienia i Współuzależnienia przy Instytucie Psychologii Zdrowia Polskiego Towarzystwa Psychologicznego.

Odłącz się, nie bądź online!

Aby być online nie trzeba być zalogowanym na jakimkolwiek portalu, nie trzeba nawet siedzieć przy komputerze czy korzystać z Internetu w telefonie. Wystarczy wciąż o tym myśleć oraz do tego dążyć. Bezustanny dostęp do sieci powoduje, że wyzwala się w nas poczucie przymusu ciągłego bycia na bieżąco, a kiedy Internet znika… pojawia się problem.
Napisz do nas!
Na pytania naszych Czytelników odpowiada dr med. Bohdan T. Woronowicz.
Wystarczy wypełnić poniższy formularz.

Odpowiedzi będą publikowane anonimowo na stronach portalu.
Przesłane w formularzu dane pozostają do wiadomości Redakcji.
Wyrażam zgodę na publikację w serwisie UZALEŻNIENIE.com.pl