Menu

Dlaczego nastoletnie dziewczęta wolą życie w Internecie?

Dlaczego nastoletnie dziewczęta wolą życie w Internecie?

Internet coraz śmielej wdziera się do naszego codziennego życia, a dzisiejsza młodzież w zasadzie nie pamięta czasów, kiedy go nie było. Nic więc dziwnego, że zarówno nastoletni chłopcy, jak i dziewczęta spędzają swój wolny czas surfując po sieci. Niedojadanie i niedosypianie z powodu wirtualnych aktywności deklaruje niemal 20 proc. nastolatków! Badania pokazują także, że więcej dziewcząt niż chłopców korzysta z Internetu w sposób dysfunkcyjny. Co tak bardzo przyciąga nastoletnie dziewczęta do wirtualnego świata? 

Konieczność czy uzależnienie?

W dzisiejszych czasach Internet jest nieodłącznym narzędziem codziennej aktywności i rozrywki, a nadmierne korzystanie z niego z dnia na dzień staje się coraz poważniejszym problemem społecznym. Na ryzyko uzależnienia najbardziej narażone są dzieci i młodzież, a szczególnie – jak pokazują badania – dziewczęta. Z ostatniego badania EU Kids Online przeprowadzonego wśród dzieci z 25 państw Europy wynika, że do niedojadania lub niedosypiania z powodu surfowania po sieci przyznaje się prawie 20 proc. polskich nastolatków. Ponad 30 proc. młodzieży odczuwa dyskomfort, kiedy nie ma dostępu do sieci, a 35 proc. przyznaje, że Internet wpływa niekorzystnie na ich relacje z rodziną lub przyjaciółmi.

Według badań przeprowadzonych przez dr Darię Biechowską z Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie („Dysfunkcyjne korzystanie z Internetu. Monitorowanie zachowań ryzykownych  i problemów zdrowia psychicznego młodzieży. Badania mokotowskie.”) aż 43 proc. uczniów gimnazjum spędza w Internecie ponad 3 godziny każdego dnia, a jedynie co piąty deklaruje, że surfuje po sieci mniej niż godzinę dziennie. Jednak znacznie więcej dziewcząt (88%) niż chłopców (74%) w wieku 15 lat korzysta z Internetu dłużej niż godzinę dziennie.

Jak rozpoznać, czy dziecko jest uzależnione od sieci?

Portale społecznościowe i blogi

- Cały czas praktycznie siedzę przy komputerze i jest mi z tym dobrze. Strasznie mnie tak ciągnie do niego. Jak odejdę, to wrócę jeszcze na chwilę (…). Ciągnie mnie strasznie do niego i nie mogę się oderwać, albo ktoś dzwoni do mnie i mówi: „Chodź na chwilę na dwór” i ja nie schodzę, tylko: „Chodź ty do mnie, bo ja coś sprawdzam” i z nim nie rozmawiam, albo z nim rozmawiam i mówię: „Cześć” i się zawieszam w Internet”. – mówi 15-letnia uczestniczka badania EU NET ADB. Co tak bardzo wciąga nastolatki w wirtualny świat? Na wydłużenie czasu korzystania z sieci wpływają specyficzne aktywności podejmowane przez dziewczęta. Internet w głównej mierze służy im do komunikacji ze znajomymi za pomocą poczty elektronicznej, komunikatorów i serwisów społecznościowych. Ponadto nastolatki prowadzą i czytają blogi tematyczne,  „siedzą” na forach dyskusyjnych, robią zakupy lub uczestniczą w aukcjach internetowych, oglądają filmy i seriale oraz grają w gry internetowe. Część ich czasu w sieci stanowi po prostu przeszukiwanie zasobów Internetu w celu znalezienia informacji, przeglądanie stron z wiadomościami i poszukiwanie ciekawostek, obrazków, filmów oraz słuchanie muzyki. Dziewczęta, zdecydowanie częściej niż chłopcy, korzystają z sieci jako ze sposobu komunikacji, źródła wiedzy potrzebnej w szkole i rozrywki (dostęp do muzyki i informacji o niej oraz innych zainteresowań i hobby). Nastoletnie dziewczęta nie tylko częściej korzystają z portali społecznościowych, ale też spędzają w nich znacznie więcej czasu niż chłopcy. Swoje profile na stronach społecznościowych posiada aż 94 proc. dziewcząt i 85 proc. chłopców. To również one posiadają więcej znajomych na tego typu portalach. I choć wirtualne kontakty mogą służyć budowaniu i podtrzymywaniu znajomości, to intensywni użytkownicy portali społecznościowych częściej doświadczają problemów psychospołecznych z tym związanych niż osoby, które spędzają mniej czasu na tego typu stronach.

Z kolei na blogach nastoletnie dziewczęta skupiają się najczęściej na opisywaniu swoich uczuć i przeżyć, tajemnic, hobby, a także wydarzeń z dnia codziennego oraz na intymnych zwierzeniach dotyczących ich życia uczuciowego i erotycznego. Jako motywację prowadzenia bloga dziewczęta najczęściej wymieniają możliwość wyrażenia swoich - głównie negatywnych - myśli, uczuć i aktualnych przeżyć (np. „piszę, bo inaczej bym się rozpadła na kawałki”, „dzięki pisaniu, jak coś mi nie wychodzi, mogę się rozładować”, „pisanie bloga jest dla mnie prawdziwym lekarstwem”). Blog jest też często dla nich sposobem na ucieczkę przed samotnością i lepsze poznanie siebie. Innymi powodami są chęć pisania o codziennych zdarzeniach, potrzeba autoprezentacji oraz uzyskiwania pochwał i porad. Tak więc prowadzenie internetowego dziennika może mieć dla nich charakter terapeutyczny oraz być sposobem na zawieranie nowych znajomości.


powrót na górę
Napisz do nas!
Na pytania naszych Czytelników odpowiada dr med. Bohdan T. Woronowicz.
Wystarczy wypełnić poniższy formularz.

Odpowiedzi będą publikowane anonimowo na stronach portalu.
Przesłane w formularzu dane pozostają do wiadomości Redakcji.
Wyrażam zgodę na publikację w serwisie UZALEŻNIENIE.com.pl