Menu

Telefoniczna inwazja – czym jest fonoholizm?

W dzisiejszych czasach praktycznie nie rozstajemy się z telefonem komórkowym. Czujemy dyskomfort, kiedy na przykład zapomnimy telefonu, wychodząc z domu. Tyczy się to zwłaszcza młodych ludzi - 36 proc. nastolatków nie wyobraża sobie dnia bez telefonu komórkowego. Korzystają z nich prawie nieustannie – w szkole (na przerwach i lekcjach) oraz w domu, zarówno w trakcie…

„Do the Check” i bądź bezpieczny w Internecie!

Portal społecznościowy jest najmodniejszą aktywnością online wymienianą przez młodzież. Konto na Facebooku ma już 78 proc. osób w wieku 15-24 lata oraz 58 proc. dzieci w wieku 7-14 lat. Wiadomo jednak, że obsługa tego serwisu niejednokrotnie sprawia im wiele trudności i z tego powodu często dochodzi do nadużyć, a nawet cyberprzemocy. Jednak Facebook to nie…

„Dbaj o Fejs” – czyli jak być bezpiecznym na Facebooku?

Popularność portalu Facebook w Polsce stale rośnie. Konto założyło już 78 proc. młodych ludzi w wieku 15-24 lata oraz 58 proc. dzieci w wieku 7-14 lat. Publikując  codziennie na profilu zdjęcia, filmy lub informacje o swoim życiu, nie wiedzą, że bez odpowiednich ustawień prywatności udostępniają je praktycznie wszystkim internautom.

W niewoli Internetu

Nadużywanie Internetu przez młodzież w Polsce stanowi poważny problem. Młodzi często postrzegają surfowanie po sieci jako ucieczkę od rzeczywistości, dlatego stosują rozmaite sposoby, aby usprawiedliwiać lub przekonywać innych o racji swojego zachowania. W zależności od tego, ile czasu spędzają w sieci, a ile poza nią, wyróżniono cztery typy intensywnych użytkowni­ków Internetu.

„Jeśli nie ma Cię na Facebooku, nie istniejesz!”

Aż 90 proc. polskiej młodzieży deklaruje posiadanie konta na przynajmniej jednym popularnym portalu społecznościowym. Tego typu portale robią większą karierę wśród dziewcząt – 94 proc. Co więcej, 76,8 proc. dziewcząt i ponad połowa (53,6 proc.) chłopców korzysta z portali społecznościowych codziennie. Ponadto 63,3 proc. dziewczyn spędza na portalach społecznościach więcej niż dwie godziny w dni…

Młodzi Polacy w sieci

Okres dorastania to czas wyzwań dla młodego człowieka, dlatego Internet w tym czasie staje się atrakcyjny. Nastolatki poszukują w sieci szybkiej odpowiedzi na swoje pytania, zdobywają aktualne wiadomości ze świata, zawierają nowe znajomości i korzystają z dostępu do różnorodnych form rozrywki. Internet z pewnością czyni ich życie łatwiejszym, ale czy jest całkowicie bezpieczny?

Odłącz się, nie bądź online!

Aby być online nie trzeba być zalogowanym na jakimkolwiek portalu, nie trzeba nawet siedzieć przy komputerze czy korzystać z Internetu w telefonie. Wystarczy wciąż o tym myśleć oraz do tego dążyć. Bezustanny dostęp do sieci powoduje, że wyzwala się w nas poczucie przymusu ciągłego bycia na bieżąco, a kiedy Internet znika… pojawia się problem.

Internet a problemy psychiczne i społeczne nastolatków

Zaburzenia uwagi, nadmierna agresja, wycofanie czy lęk i depresja to tylko niektóre z problemów psychospołecznych, które może spowodować nieprawidłowe korzystanie z Internetu. Niezdrowe przywiązanie emocjonalne do komputera może przyczynić się do utraty kontroli nad aktywnością online. W Polsce problem dysfunkcyjnego korzystania z Internetu dotyczy aż 13,3 proc. nastolatków.
Napisz do nas!
Na pytania naszych Czytelników odpowiada dr med. Bohdan T. Woronowicz.
Wystarczy wypełnić poniższy formularz.

Odpowiedzi będą publikowane anonimowo na stronach portalu.
Przesłane w formularzu dane pozostają do wiadomości Redakcji.
Wyrażam zgodę na publikację w serwisie UZALEŻNIENIE.com.pl