Ruszyła kampania „Alkohol za kierownicą – nie zgadzam się!” realizowana przez Samorząd Województwa Zachodniopomorskiego w ramach programu „Trzeźwy kierowca”, mająca na celu propagowanie trzeźwości podczas prowadzenia pojazdów.

Celem kampanii jest zahamowanie przyzwolenia społecznego i braku reakcji na podejmowanie udziału w ruchu drogowym przez nietrzeźwych oraz podniesienie świadomości oraz poczucia współodpowiedzialności za bezpieczeństwo na drodze w przypadku udzielenia zezwolenia lub braku reakcji na prowadzenie pojazdu przez osobę nietrzeźwą. Kampania zakłada wpływanie na kierowców poprzez inne osoby, mogące mieć wpływ na decyzję nietrzeźwego kierowcy o włączeniu się do ruchu i mogące temu zapobiec. Osoby towarzyszące mogą mieć duży wpływ na pijanych kolegów, przyjaciół, partnerów, którzy lekkomyślnie, bez zastanowienia, bezrozumnie podejmują decyzję o kierowaniu pojazdem w stanie nietrzeźwym. Sytuacje takie mają często miejsce podczas imprez, spotkań towarzyskich, rodzinnych – wskazuje na to zwiększona częstotliwość wypadków podczas weekendów. Kampania rozpoczęła się pod koniec czerwca 2014 r. i będzie trwała przez okres wakacyjny na terenie województwa zachodniopomorskiego.

W ramach kampanii w Internecie pojawił się spot wideo w formie viralu, powstał także specjalny fanpage na portalu Facebook, na którym będą przekazywane informacje dotyczące bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz informacje na temat wpływu alkoholu na kierowcę, konsekwencji karnych, sposobów interwencji oraz dobrych praktyk asertywnego zachowania. W klubach i dyskotekach eksponowane są plakaty, a na dystrybutorach 30 stacji benzynowych w regionie pojawiły się specjalne naklejki z hasłem „Alkohol za kierownicą – nie zgadzam się!”.

„Trzeźwy kierowca” to program prewencyjno-profilaktyczny na rzecz podnoszenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym przyjęty do realizacji w roku 2014 przez Samorząd Województwa Zachodniopomorskiego.

Oprac. na podst. informacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *