Alkohol może nie tylko trwale uszkodzić organizm, ale znacznie skrócić życie kobiety – to wyniki badania niemieckich naukowców, potwierdzone przez australijskich badaczy. Badania opisał „Sydney Morning Herald”.

W badaniu niemieckich naukowców wzięło udział 149 kobiet uzależnionych od alkoholu. Analiza dowiodła, że alkoholiczki pięć razy częściej wcześniej umierają, niż ich niepijące rówieśniczki. Alkoholicy dwa razy szybciej, niż abstynenci. Zarówno uzależnione kobiety, jak i mężczyźni umierają średnio wcześniej o nawet 20 lat.

Naukowcy przypominają, że alkohol jest bardziej szkodliwy dla kobiet, niż dla mężczyzn, biorąc pod uwagę strukturę organizmu kobiety – dlatego też kobiety szybciej, niż mężczyźni ulegają zatruciu alkoholem i odczuwają dolegliwości związane z piciem.

Lekarze zwracają uwagę, że w ostatniej dekadzie przemiany obyczajowe spowodowały wzrost uzależnienia od alkoholu wśród kobiet – już nastolatki piją tyle samo lub jeszcze więcej, niż mężczyźni. Tymczasem przy piciu 10 kieliszków dziennie, ryzyko śmierci z powodu alkoholu wzrasta u kobiet do 10 proc., a u mężczyzn do 6 proc.

Z tego powodu lekarze radzą, aby w czasie kontrolnej wizyty obligatoryjnym stało się pytanie pacjentek o picie alkoholu i uzależnienie od niego, którego skutkiem może być uszkodzenie układu krążenia, mózgu, nerek i wątroby. (PAP)

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *