Przewlekła choroba alkoholowa znacząco wpływa na stan mózgu. Dlatego alkoholizm to druga, po chorobie Alzheimera, przyczyna demencji. Pod wpływem trunków neurony przestają funkcjonować prawidłowo, a tkanka mózgowa zanika. 

 

Szacuje się, że strukturalne uszkodzenie mózgu i upośledzenie funkcji poznawczych występuje nawet u 75 proc. wieloletnich alkoholików. Sposób, w jaki alkohol niszczy mózg, nie jest jeszcze do końca zrozumiały. Na łamach magazynu „Experimental Biology and Medicine” opublikowano jednak raport, który przedstawia analizę szeregu badań poświęconych uszkodzeniom mózgu i problemom z naprawą DNA.

Komórki naszego organizmu każdego dnia „naprawiają” DNA, które ulega uszkodzeniom na skutek naturalnych procesów metabolicznych oraz działań czynników środowiskowych. Regeneracja DNA ma istotne znaczenie, ponieważ nagromadzenie takich uszkodzeń może prowadzić do obumierania komórek, ich uśpienia lub niekontrolowanego podziału, co przyczynia się do powstawania zmian nowotworowych. Intensywna naprawa DNA sprawia jednak, że mózg szybciej się starzeje.

Badacze udowodnili też, że regularne spożywanie dużych ilości alkoholu powoduje rozległe uszkodzenia DNA, które mogą prowadzić do niestabilności genomu. Terminem tym określa się odbiegające od normy zmiany struktury genetycznej, które zwiększają ryzyko wystąpienia wielu zaburzeń, w tym nowotworów i chorób neurodegeneracyjnych.

Oprac. NewsNet
fot. iStock

Źródło: www.niaaa.nih.gov

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *