Nawet jeśli twoje dziecko nie pije alkoholu, być może miało z nim już kontakt. Zacznij działać i wyraź swoje zdanie, ponieważ przemilczenie tej kwestii może zostać odebrane jako ciche zezwolenie na spożywanie alkoholu.

Zbliżająca się pełnoletność sprawia, że przyjaciele twojego dziecka mają na nie coraz większy wpływ. Chęć dopasowania się do otoczenia i potrzeba akceptacji ze strony rówieśników są dla nastolatka priorytetem, dlatego rodzice często mogą się czuć zepchnięci na dalszy plan. Badania dowodzą jednak, że nawet w tym okresie mają oni ogromny wpływ na zachowanie dziecka.

Alkohol jest ulubioną używką młodzieży, wybieraną częściej niż papierosy czy narkotyki, a okres poprzedzający pełnoletność szczególnie sprzyja eksperymentom z jego udziałem. Część rodziców może poczuć ulgę, że ich dziecko „tylko” pije. Warto jednak pamiętać, że alkohol jest narkotykiem, który zmienia świadomość i zachowanie w taki sam sposób, jak nielegalne substancje psychoaktywne. Alkohol zaburza m.in. umiejętność oceny ryzyka i zdolność kontrolowania swoich działań. Należy też pamiętać, że:

  • wielu nieletnich ginie w następstwie nieszczęśliwych wypadków spowodowanych piciem alkoholu, np.: na drogach lub w wyniku utonięć;
  • nieletni pijący alkohol częściej padają ofiarami zabójstw, gwałtów, kradzieży lub pobić; alkohol jest też przyczyną wielu samobójstw;
  • nieletni sięgający po alkohol wcześniej niż ich niepijący rówieśnicy przechodzą inicjację seksualną oraz częściej uprawiają seks bez zabezpieczenia z przypadkowymi partnerami;
  • picie alkoholu zwiększa szansę wystąpienia problemów lub nasila dotychczasowe problemy w szkole i poza nią;
  • większość nieletnich sięgających po alkohol regularnie się upija;
  • spożywanie alkoholu przed osiągnięciem pełnoletności czterokrotnie zwiększa prawdopodobieństwo rozwoju choroby alkoholowej w późniejszym okresie życia.

Wnioski zdają się być oczywiste. Spożywanie alkoholu przez twoje dziecko może mieć poważne konsekwencje, więc im dłużej zdołasz je przed tym uchronić, tym większą macie szansę, że unikniecie wielu poważnych problemów.

Na podstawie “Make a difference, talk to your child about alcohol”, NIH Publication No. 06-4314 opracował JH
fot. iStock

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *