Nadużywanie przez młodzież lekarstw sprzedawanych na receptę stało się jednym z poważniejszych problemów zdrowotnych w Stanach Zjednoczonych. Rocznie ok. 1,7 mln Amerykanów w wieku 12-25 lat po raz pierwszy sięga po leki w sposób niezgodny z zaleceniem. Najnowsze badania wskazują jednak, że podejmowane w szkołach działania profilaktyczne są skuteczne i przynoszą pożądane efekty. 

Leki na receptę powinny być zażywane zgodnie z zaleceniami w celu leczenia bólu, niepokoju czy ADHD –  przekonuje dr Nora D. Volkow, dyrektor amerykańskiego National Institute on Drug Abuse (NIDA).  – Ich nadużywanie może mieć poważne konsekwencje, włącznie z uzależnieniem lub śmiercią przez przedawkowanie. Jesteśmy poważnie zaniepokojeni modą na leki wśród nastolatków, którzy w okresie dojrzewania są szczególnie podatni na uzależnienia” – dodaje.

W badaniu przeprowadzonym w USA w 2012 roku leki znalazły się w czołówce środków odurzających nadużywanych przez uczniów. Zgodnie z narodowym raportem dotyczącym przyjmowania leków, w 2011 roku ok. 1,7 mln osób w wieku 12-25 lat (lub więcej niż 4,5 tys. dziennie), po raz pierwszy sięgnęło po medykamenty sprzedawane na receptę w celu innym niż leczniczy.

Skuteczności wdrażania szkolnych programów profilaktycznych potwierdziły badania przeprowadzone przez naukowców z uniwersytetów stanowych w Iowa i Pensylwanii. Z ich raportu wynika, że uczniowie uczestniczący w działaniach profilaktycznych w szkołach przejawiali zmniejszone ryzyko nadużywania leków na receptę. W porównaniu z grupą kontrolną wahało się ono od 20 do nawet 65 proc. Co istotne, stosowane działania okazały się skuteczne także w odniesieniu do nadużywania innych substancji odurzających.

– (…) Efekty działań profilaktycznych okazały się porównywalne lub nawet wyższe w przypadku badanych, którzy zaczęli nadużywać leków jeszcze przed przystąpieniem do programu. Sugeruje to, że działania tego typu mogą być także skuteczne w przypadku grup podwyższonego ryzyka – podkreśla dr Richard Spoth z Partnerships in Prevention Science Institute z Uniwersytetu Stanowego Iowa i główny autor badania.

Wyniki badania zostały opublikowane w lutym br. w „American Journal of Public Health” .

Oprac. NewsNet

fot. iStock

Źródło: drugabuse.gov
http://www.drugabuse.gov/news-events/news-releases/2013/02/prevention-efforts-focused-youth-reduce-prescription-abuse-adulthood

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *