Badania przeprowadzone na grupie dwulatków dowiodły, że metamfetamina przyjmowana przez matkę w okresie ciąży, w połączeniu z niestabilną sytuacją rodzinną, może prowadzić do powstania u dziecka nieprawidłowych reakcji na stres.

 

Jak wyjaśniają badacze, metamfetamina stymuluje system nerwowy, dlatego narażenie na kontakt z tym narkotykiem w okresie płodowym może wpływać na rozwój u dziecka systemu reakcji na stres. Co więcej, jeżeli we wczesnym okresie życia dziecko doświadcza wielu stresujących sytuacji, np. przemocy ze strony najbliższych, „system ten załamuje się” – tłumaczy Barry Lester, dyrektor Brown Center for Children at Risk w Women and Infants Hospital oraz szkoły medycznej Brown Medical School  (Providence, stan Rhode Island).

Naukowcy przebadali 123 dzieci, które w okresie prenatalnym były wystawione na działanie narkotyku. Podczas badania oceniali ich reakcje na krótkotrwałe odseparowanie od matki. Naturalną odpowiedzą organizmu na sytuacje stresowe jest wzrost poziomu kortyzolu – hormonu stresu. Jednak oczekiwany efekt nie pojawił się u dzieci, które po narodzinach doświadczały już stresu związanego np. z chorobą psychiczną matki lub jej uzależnieniem od alkoholu.

– Brak reakcji hormonalnej na stres, który zaobserwowaliśmy u badanych dzieci, może mieć poważne konsekwencje, m.in. zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia depresji, stanów lękowych oraz ADHD – komentuje prowadzący badania Namik Kirlic z University of Tulsa w Oklahomie.

Jednocześnie, jak wskazuje B. Lester, nie u wszystkich dzieci uczestniczących w badaniu potwierdzono zaburzoną produkcję kortyzolu. Dzieci wychowujące się w bardziej przyjaznym środowisku wykazywały normalną reakcję na stres. –To nie tylko wpływ samej metamfetaminy, ale kombinacja narażenia na działanie metamfetaminy w okresie płodowym oraz trudnych warunków, w których funkcjonuje dziecko tuż po narodzinach. Widzimy wpływ innych czynników – zdrowia psychicznego matki, nadużywania alkoholu czy też przemocy w domu lub środowisku. Otoczenie, w którym znajduje się dziecko po urodzeniu, jest niezwykle istotne – dodaje  B. Lester.

Wcześniejsze badania dowiodły, że „stłumiona” reakcja na stres u młodych ludzi łączy się ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia problemów zdrowotnych lub behawioralnych, m.in. astmy, uzależnień czy konfliktów z prawem.

Jak podsumowuje B. Lester, te nowe odkrycia sugerują, że narkotyki zażywane przez matkę podczas ciąży, w połączeniu ze stresem, którego doświadcza dziecko niedługo po urodzeniu, ma niebagatelny wpływ na resztę jego życia. – Jednakże, jeśli umieści się takie dziecko w przyjaznym środowisku, będzie ono miało takie same szanse na zdrowy rozwój, jak inne dzieci. Istotne jest, aby chronić je przed napiętnowaniem – dodaje badacz.

Na podstawie serwisu zdrowotnego MedlinePlus amerykańskiego National Institute of Health (NIH) opracował JH

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *