Nie tylko czynni palacze są podatni na szkody zdrowotne wynikające z palenia papierosów – ryzyko wystąpienia schorzeń związanych z wystawieniem na dym tytoniowy dotyczy również osób przebywających w ich otoczeniu. Powietrze również zanieczyszcza się od tych samych szkodliwych i toksycznych substancji, które są wdychane podczas palenia tytoniu. Jakie konsekwencje może to nieść dla tych, którzy na co dzień biernie palą ?
Cząsteczki nieprzefiltrowanego dymu z papierosa unoszące się w powietrzu są bardziej skoncentrowane niż te pochodzące z dymu inhalowanego przez osobę palącą – mogą więc być głębiej wciągane do płuc przez biernego palacza i utrzymywać się w jego organizmie o wiele dłużej. Oznacza to, że w rzeczywistości osoby z otoczenia palącego są tak samo podatne na szkody zdrowotne związane z paleniem jak sami palący. Z tego też powodu w większości krajów wprowadzono zakaz palenia w miejscach publicznych – obowiązuje on we wszystkich państwach Unii Europejskiej, w tym od 2010 roku w Polsce. Podobne przepisy wprowadziły np. USA, Australia, Kanada, Chiny, Tajlandia, Turcja i Ukraina.
Jakie szkody zdrowotne wiążą się z biernym paleniem?
Wdychanie dymu tytoniowego przez osoby niepalące może wywołać u nich nie tylko kaszel czy duszności, ale też ostre zapalenie górnych i dolnych dróg oddechowych czy powikłania związane z układem krążenia, np. schorzenia serca. Długotrwałe przebywanie w otoczeniu palacza zwiększa również ryzyko zachorowania na raka płuc – dotyczy to ok. 30 proc. osób żyjących na co dzień z osobą palącą. Wdychanie dymu tytoniowego przez chorych na astmę czy z innymi przypadłościami związanymi z układem oddechowym może w znacznym stopniu pogorszyć ich stan zdrowia. Bierni palacze są także narażeni na liczne infekcje – gardła, uszu bądź nosa.
Konsekwencje biernego wdychania dymu tytoniowego przez dzieci
Bierne palenie jest jeszcze bardziej szkodliwe dla dzieci, nawet tych nienarodzonych, kiedy przyszła matka jest narażona na kontakt z dymem tytoniowym. Może to zwiększyć ryzyko poronienia, śmierci okołoporodowej noworodka czy też wystąpienia u niego niższej wagi urodzeniowej. Nowo narodzone dziecko, w obecności którego palone są papierosy, jest również narażone na zespół nagłego zgonu niemowląt (SIDS), czyli śmierci łóżeczkowej, występującej w trakcie snu.
Dzieci, których rodzice palą w ich obecności:
- absorbują taką samą ilość nikotyny, jak w przypadku aktywnego palenia (ok. 60-150 papierosów rocznie);
- są podatne na poważne infekcje, takie jak krup wirusowy (ostre zapalenie krtani i tchawicy), zapalenie oskrzeli i płuc oraz ucha środkowego (co może prowadzić do wysiękowego zapalenia ucha, a tym samym do głuchoty);
- częściej niż ich rówieśnicy cierpią na ataki astmy (ryzyko większe o 40 proc.) lub alergie;
- doświadczają licznych trudności związanych z rozwojem i nauką.
Skutki biernego palenia w liczbach
- Ekspozycja na dym tytoniowy powoduje przedwczesną śmierć 600 tys. osób rocznie;
- Około 40 proc. dzieci regularnie wdycha dym papierosowy w domu;
- Bierni palacze są o ok. 30 proc. bardziej podatni na schorzenia serca oraz raka płuc, niż ci, którzy nie wdychają dymu tytoniowego;
- Ponad 90 proc. światowej populacji cały czas narażona jest na szkody zdrowotne związane z biernym paleniem, będące wynikiem braku prawnych regulacji dotyczących zakazu palenia w miejscach publicznych.
Oprac. ZL
Źródła:
http://www.who.int/features/factfiles/tobacco/tobacco_facts/en/index8.html
http://www.health.gov.au/internet/main/publishing.nsf/Content/2C2DEB2D69E29B0DCA257BF0001E7410/$File/tobpass.pdf
http://www.cdc.gov/tobacco/data_statistics/fact_sheets/secondhand_smoke/health_effects/
http://www.pmi.com/pol/tobacco_regulation/regulating_tobacco/pages/public_place_smoking.aspx#